Měsíční plán akcí: duben 2024
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024

Úvod > O škole > Aktuality > POHODÁŘI - Srí Lanka

POHODÁŘI - Srí Lanka

3.3.2016

Srí LankaDne 3. 3. 2016 se studenti milevského gymnázia zúčastní pořadu o Srí Lance, který pořádá agentura POHODÁŘI. Tato agentura byla založena v Pelhřimově 1. 9. 2000 novinářem, dlouholetým redaktorem deníku Právo a spolupracovníkem Českého rozhlasu Martinem Dufkem. Chtěl se podělit o své zážitky z cest, a tím kolem sebe šířit pohodu. Jeho pomocníkem je jeho přítel Vráťa Kratochvíl. Společně již navštívili např. Kamčatku, Řecko, Kubu, Myanmar. Tentokráte nás zavedou do zářivé země s temnými zákoutími – Srí Lanky.

Další text jsme převzali ze stránek Pohodářů:

PohodářiPořad je o zemi Srí Lanka, která se stala dlouholetým domovem Arthura C. Clarka, jednoho z největších autorů science-fiction a popularizátora vědy. Zmínka o tomto vynálezci telekomunikačního satelitu není oslím můstkem, po kterém pro někoho nepochopitelně přejdeme k vyprávění o Srí Lance, kde Clarke 52 let vědecky pracoval. Spojení velkého muže vědy se zemí s dva tisíce let starou psanou historií není náhodné a pomůže nám popsat současný stav turistického ruchu na Srí Lance, potažmo na celém světě. Víte, osobně si myslíme, že kouzlo cestovatelského objevování s nástupem globalizace, na níž se Clarke značnou měrou podílel, již pominulo. Neprobádaná takzvaná ‚bílá místa‘ již na naší planetě prakticky nejsou a vzdělanost především mladých lidí vzrostla natolik, že je již většinou nepřekvapíte tím, že jste z malinké České republiky. I Srílančané dnes znají naše slavné fotbalisty, či jiné sportovce a někteří vás překvapí i informací, že Česká republika například pomohla dodávkami zbraní vládním jednotkám ukončit vleklou válku proti terorismu na Srí Lance. Pojďme si ale raději povídat o jejich ostrově u jižního cípu Indie, kterému staří Řekové říkali Taprobané a v překladu to znamenalo List měděné barvy; nebo Serendib, což je jeho pojmenování arabskými obchodníky, z něhož vzniklo anglické slovo serendipity, tedy vrozené štěstí. Známější je anglický název Ceylon a od roku 1972, kdy zde byla vyhlášena republika, se tento malebný kout Asie nazývá Srí Lanka – Zářivá nebo také posvátná země. I za tyto podrobnosti vděčíme svým způsobem Arthurovi. C. Clarkovi, který se zasazoval za vznik globálního vzdělávacího systému a dopomohl vzniku Internetu, díky kterému se svět stále více a více zmenšuje. Tolik k avízu a ještě vám jazykem většinového obyvatelstva Srí Lanky, tedy sinhálsky, poděkujeme dopředu za to, že přijdete na náš pořad: Bohóma stuty! A popřejeme vám dlouhý život, což se na Srí Lance používá jako pozdrav: Ayubowan.

Zdrojem obrázků jsou webové stránky agentury Pohodáři.