Corny 2017
Blíží se konec termínu pro registraci do Logické olympiády
Měsíční plán akcí: říjen 2017
Vektor 4
Přihlášky do Logické olympiády uzavřeny
Přírodovědný klokan 2017
Ohlédnutí za Přírodovědným klokanem
Upozornění na dočasnou nefunkčnost informačního systému školy
Orientační maturitní kalendář JARO 2018
Určení maturitních předmětů profilové části MZ
Mléko do škol: informace o nejbližších závozech
Prezentace SŠ v Táboře
Fond Sidus: Změn sebe - změníš svět
Code Week s "bobrem"
Gazdina roba
pIšQworky 2017
Exkurze zaměřená na separaci a recyklaci odpadů
Měsíční plán akcí: listopad 2017
Výsledky Logické olympiády 2017

Úvod > Ekonomika a finance I > Burzy

Burzy

Historie burzy cenných papírů

Úkol č.1: Seznamte se s historií burzy cenných papírů na webu RM-Systému.

Burza

Sídlo BCCP - Burzovní palác v Praze v Rybné ulici

Burza je organizovaný trh s určitým zboží, přičemž obchodování se uskutečňuje za přesně vymezených podmínek. Burzy lze členit dle předmětu obchodu:

1. Komoditní burza - zde se uzavírají obchody, které se týkají materiálů, potravin a surovin (např. dřevo, káva, kovy, zemní plyn aj.). V ČR působí např. Komoditní burza Praha.
  2. Burza cenných papírů - organizuje obchod s akciemi, dluhopisy a dalšími finančními nástroji. Příkladem je Burza cenných papírů Praha.

Na obr. je sídlo Burzy cenných papírů Praha, kterým je Burzovní palác v Rybné ulici, zdroj: Wikimedia Commons.

Burza kromě funkce zprostředkovatele obchodu plní i funkci - stanoví cenu zboží. Cena stanovená na burze je výsledkem střetu nabídky a poptávky po tomto zboží.

Obchodování na burze

Nad obchody na burze dohlíží ČNB (burzy s cennými papíry), Ministerstvo zemědělství ČR či Ministerstvo průmyslu ČR (komoditní burzy).

Drobný investor může na burze obchodovat je prostřednictvím zprostředkovatele: banky, makléřské firmy apod.

Makléř(obchodní s cennými papíry) na burze obchoduje:

1. Prezenčně
  2. Elektronicky - prostřednictvím počítačového systému

Mimoburzovní trhy s cennými papíry

Důvodem vzniku mimoburzovních trhů s cennými papíry je fakt, že na burze se obchoduje s jen schválenými akciemi a burzovní obchody jsou upraveny poměrně striktními pravidly. Člení se na:

1. Organizovaný mimoburzovní trh - obchodování s cennými papíry řídí licencovaný subjekt.
  2. Neorganizovaný mimoburzovní trh - volně přístupný trh.

Burzy s cennými papíry v České republice

Na českému trhu s cennými papíry působí tyto dvě burzy:

1. Prague stock exchange (PSE) - Burza cenných papírů Praha, a.s.
  2. RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s. - RM-Systém vznikl v souvislosti kuponou privatizací začátkem 90. let. Původně byl mimoburzovním trhem cenných papírů, v roce 2008 se transformoval na stardardní burzu cenných papírů zaměřenou na drobné a střední investory.

Úkol č.2: Porovnejte kurzy ČEZ na Burze cenných papírů Praha a v RM-SYSTÉMU..

Úkol č.3: Pomocí čtyřhodnotového burzovního grafu tabulkového kalkulátoru vyhodnoťte vývoj kurzu u šesti vybraných emisí akcií na Burze cenných papírů Praha za poslední uplynulý kalendářní rok..