XaXaXaXa potřetí v krajském kole pIšQworek
Výsledky EXCELENCE ZŠ 2017
Romance pro křídlovku
Internetová matematická olympiáda
Best In English
Přihlašování k maturitě JARO 2018
Měsíční plán akcí: prosinec 2017
Ekonomická olympiáda
Vánoční koncert
Složení školské rady
Florbalový turnaj pro střední školy
Pozvánka na maturitní ples 4.A
Maturitní noviny třídy 4.A
Ohlédnutí za maturitním plesem 4.A
Přihlášky třídy 4.A k maturitě JARO 2018
Mléko do škol: aktuality a dodávky v lednu
PF 2018 od firmy Antee

Úvod > Ekonomika a finance II > Státní rozpočet > Rozpočtová soustava

Rozpočtová soustava

Prinicip subsidiarity (z lat. subsidiaris – pomocný, podpůrný) je politická zásada, podle níž se rozhodování a zodpovědnost ve veřejných záležitostech má odehrávat na tom nejnižším stupni veřejné správy, který je nejblíže občanům. Vyšší úrovně správy mají rozhodovat jen tam, kde si to povaha věci vyžaduje. Například rozhodování o mateřské škole nebo parku má patřit do kompetence obce, kdežto střední škola kraje a univerzita či dálnice státu.

Rozpočtovou soustavu soustavu tvoří veřejné rozpočty a mimorozpočtové fondy a veřejné zdravotní pojištění.

Veřejné rozpočty zahrnují státní rozpočet a rozpočty krajů a obcí.

Mimorozpočtové fondy zahrnují státní účelové fondy a fondy krajů a obcí. Státní pčelové fondy stojí mimo státní rozpočet, mají vlastní příjmy a samostatně rozhodují o svých výdajích, zbylé prostředky fondů se nevracejí do státního rozpočtu, ale převádějí se do dalšího roku. Je ton např. Státní fond životního prostředí nebo Státní fond dopravní infrastruktury.

Veřejný dluh je souhrn všech existujích dluhů státu, mimorozpočtových fondů, krajů a obcí.

Rozpočtová soustava