XaXaXaXa potřetí v krajském kole pIšQworek
Výsledky EXCELENCE ZŠ 2017
Romance pro křídlovku
Internetová matematická olympiáda
Best In English
Přihlašování k maturitě JARO 2018
Měsíční plán akcí: prosinec 2017
Ekonomická olympiáda
Vánoční koncert
Složení školské rady
Florbalový turnaj pro střední školy
Pozvánka na maturitní ples 4.A
Maturitní noviny třídy 4.A
Ohlédnutí za maturitním plesem 4.A
Přihlášky třídy 4.A k maturitě JARO 2018
Mléko do škol: aktuality a dodávky v lednu
PF 2018 od firmy Antee

Úvod > Ekonomika a finance I > Aktivní bankovní operace

Aktivní bankovní operace

Aktivní operace banky jsou takové činnosti banky, při kterých bance vzniká některá forma aktiva (majetku) banky. Základní aktivní operací je poskytování úvěrů.

Úvěr je dočasné postoupení peněz banky dlužníkovi, který se zaváže půjčku bance vráti ve lhůtě splatnosti a uhradit předem sjednaný úrok.

Úrok je peněžní odměna majitele (věřitele) peněz (kapitálu) dlužníkovi. Jeho výše závisí na na půjčené částce a úrokové míře, která představuje procentní podíl úroku na půjčené částce (jistině).

Hlavním zdrojem příjmů banky je rozdíl mezi úroky z úvěrů a vkladů. Poskytování úvěrů je jednou z hlavních činnosti banky, je to činnost náročná na lidskou práci, neboť banka (zejména při vyšších půjčkách) důkladně prověřuje žáadatele o úvěr. Poskytování úvěrů je zpravidla nejvíce ziskovou operací banky, ale rovněž oprerace nejvíce riziková, neboť hrozí nebezpeční nesplácení úvěrů.

Doporučení pro další postup: Přečtěte si materiál Úvěry.

Typy bankovních úvěrů:

1. Krátkodobé: - jsou to úvěry se splatností do jednoho roku.
    1. kontokorentní
    2. lombardní - je poskytnut proti zástavě movitých věcí (např. cenných papírů).
    3. revolvingový - po jeho vyčerpání má dlužník lhůtu pro splacení, když jej splatí, úvěrový rámec se mu obnoví. Užívá se např. pro pořízování zásob, přikladem jsou i kreditní karty.
  2. Střednědobé: - jsou to úvěry se splatností jeden rok až pět let.
    1. spotřebitelské
    2. investiční - určeny pro financování investic (např. výstavba nové výrobní haly) - mohou být i dlouhodobé.
  3. Dlouhodobé: - jsou to úvěry se splatností nad pět let.
    1. hypotéční.

Úkol: seznamte se s používáním úvěrových kalkulaček, které najdete na webech bank nebo webech, které se věnují financím. Příkladem může být tato:
úvěrová kalkulačka idnes.cz.