LO: Žaneta postoupila do krajského kola!

Datum konání:
26.6.2019

Milevské noviny č. 26/19 otiskly redakční článek podepsaný -ou/pub-, který se vrací o půlstoletí zpět a dotýká se i historie naší školy.

Dorostenci před padesáti lety postoupili do první ligy

házená_pikt.pngUž je to úctyhodných padesát let, co se dala dohromady parta studentů druhého ročníku Střední všeobecně vzdělávací školy v Milevsku, dnešního gymnázia, a založila při házenkářském oddíle družstvo dorostenců. Ve druhém ročníku tehdy studovalo pouze sedm chlapců a šest z nich šlo do boje – Pavel Jarčevský, Jiří Boula, Pavel Šifalda, Miroslav Řežábek, Leoš Novák a Josef Fuka. Po doplnění o chlapce z tehdejšího SOU ZVVZ Milevsko trénovali pod trenérem Josefem Petráškem na pískovém hřišti. Zkušeností mnoho neměli, prakticky jen z hodin tělesné výchovy od učitele Václava Školy a zejména ze hry dívčího dorosteneckého družstva, které nastupovalo pod vedením Jiřího Korbela, bývalého československého reprezentanta a držitele bronzové medaile z mistrovství světa 1954 ve Švédsku. Tehdy Jiří Korbel, nejlepší střelec z památného setkání o bronz na zmíněném šampionátu, pomáhal mladým Milevšťákům svými radami a ctil své důležité poznatky. Netrvalo to dlouho a dorostenci dosáhli vynikajícího úspěchu, když si vítězstvím nad Lokomotivou Tábor 11:8 (15:8) na jejím hřišti zajistili postup do dorostenecké ligy. Branky tehdy zaznamenali Pavel Jarčevský, Jiří Boula a Miroslav Řežábek po třech a Josef Fuka dvě. Právě poslední jmenovaný vzpomíná na klíčový duel v Táboře.

"Zápas v Táboře by utkáním o první místo v krajské soutěži a šlo tehdy o postup do první dorostenecké ligy. S takovými duely jsme mnoho zkušeností neměli a naším velkým hedikepem byl fakt, že nás v týmu bylo málo. Byli jsme však dobrá parta, která měla zkušenosti i z jiných sportů - fotbalu, košíkové nebo volejbalu," vzpomíná Josef Fuka na půl století starou událost. "Domácí na nás vlétli a v poločase jsme prohrávali o dvě branky. Do druhé půle jsme šli s odhodláním otočit výsledek a kupodivu se nám to podařilo. Domácí ve druhém poločase nedali ani gól, měli jsme vynikajícího brankáře. Naopak jsme nastříleli šest branek a zajistili si postup do dorostenecké ligy. Pamatuji se, že utkání bylo dost tvrdé."

Poznámka adminstrátora webu: Pohledem do Almanachu 50 let Gymázia v Milevsku jsem zjistil, že zmiňovaní házenkáři studovali na naší škole v letech 1967 až 1970 tehdejší SVVŠ (tříleté studium) a jejich třídním učitelem byl Pavel Černohlávek.