Úvod > O škole > Aktuality > Zájezd do Anglie

3.4.2019
Datum ukončení:
8.4.2019

LondýnVe dnech 3. až 8. dubna 2019 se žáci našeho gymnázia zúčastnili zájezdu do Anglie. Naši skupinu tvořilo 13 žáků různého věku od 15 do 18 let a pan učitel Mgr. Leoš Smrčina.

Vyjeli jsme v ranních hodinách ve středu 3. dubna od školy a ještě než jsme se vydali směrem na Londýn, jsme nabrali gymnázium v Týně nad Vltavou, školu ve Volyni a naši průvodkyni s řidiči autobusu v Plzni.

Do Londýna dojela naše osmdesátičlenná skupina zhruba v půl šesté ráno britského času. Hned první den jsme navštívili nejkrásnější místa Londýna a nachodili zde téměř 18 kilometrů. Prošli jsme se po slavném zvedacím mostě Tower Bridge nad Temží, zblízka si prohlédli sídlo starosty Londýna přezdívané “včelí úl“, popsali si novodobé mrakodrapy tyčící se nad Londýnem a navštívili krásnou barokní katedrálu sv. Pavla pyšnící se kopulí vysokou 111 metrů. Dále jsme se projeli nejstarším metrem na světě, které denně přepraví přes 2 500 000 lidí a 1. den jsme zakončili nákupem v Primarku.

Stratford nad AvonouZačátek druhého dne byl ve znamení Shakespeara. Navštívili jsme jeho slavné rodiště ve Stratfordu a prošli si dokonce i jeho dům, kde se narodil. Dále jsme se podívali do gotického kostela Nejsvětější trojice, kde byl pokřtěn i pohřben. Druhou polovinu dne jsme pak strávili na středověkém hradu Warwick ve stejnojmenném městě. Tento hrad byl postaven již roku 1068 Vilémem dobyvatelem a je až neuvěřitelné, že se dochoval v původní středověké podobě, čemuž jistě pomohlo to, že nebyl nikdy ve své historii dobyt.

Předposlední den jsme opět vyjeli na venkov pryč z Londýna a navštívili nejprve lázeňské město Bath a poté město Salisbury, které se pyšní nejvyšší středověkou věží v celé Evropě a vůbec nejvyšší věží v celé Anglii. Tento den jsme zakončili prohlídkou komplexu menhirů a kamenných kruhů nazývající se Stonehenge. Toto mystické místo dříve sloužilo nejspíše jako pohřebiště, ale také k uzdravování lidí či jako astronomický kalendář.

Čtvrtý a náš poslední den v Anglii jsme započali návštěvou „venkovního sídla“ královny Alžběty II. – hradu Windsor. Windsor Castle je druhý největší obývaný hrad na světě (hned po Pražském hradě) a také nejdéle soustavně obývaný hrad již od dob Viléma I. Dobyvatele. Společně s Buckinghamským palácem v Londýně a Holyrood Palace v Edinburghu je jednou z oficiálních rezidencí britské monarchie. Londýnské okoPo prohlídce tohoto nádherného hradu se naše výprava odebrala zpět do Londýna a skrz krásné londýnské parky jsme došli až k oficiálnímu sídlu britské královny v Londýně – k slavnému Buckinghamskému paláci. V této největší královské pracovně na světě se ale během naší návštěvy královna nenacházela, protože jak je i u ní zvykem, na víkend odjela na své venkovní sídlo do Windsoru, na kterém jsme tentýž den ráno byli a mohli jsme si také povšimnout, že dle vlajky (pokud je vyvěšená vlajka Velké Británie a Severního Irska – královna zde není) královna na Windsoru, během naší návštěvy, byla. Dále jsme postupovali směrem k centru Londýna a prohlédli si slavné Westminster Abbey, které je tradičním místem korunovánísvateb a posledního odpočinku anglických panovníků, budovu Parlamentu a konečně jsme se dostali k nejočekávanějšímu a také konečnému místu naší cesty. Naše osmdesátičlenná výprava se mohla projet na Kolu tisíciletí - oficiálně Coca-Cola London Eye. Toto obrovské kolo je vysoké 135 metrů a od roku 1999 je největší vyhlídkové kolo v Evropě a až do roku 2006 bylo i největším na světě. Poté jsme se odebrali do čínské čtvrti, kde jsme se najedli a unaveni se vydali na dlouhou cestu domů.

I když se nám Londýn ukázal ve svém tradičním počasí a téměř každý den nás potkal nějaký ten déšť, exkurzi si každý z nás užil. Někoho okouzlila krásná anglická architektura, jiného oslovila příroda či pouliční život Londýna. Ať je to tak či tak myslím si, že každý z nás se do Anglie jednou rád vrátí a vzpomene si na tuto šestidenní exkurzi, během které jsme nachodili šedesát kilometrů a navštívili největší a nejkrásnější památky Londýna a jeho okolí.

Stonehenge