fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1
Informace k provozu školy od 1. záři 2021 a k testování žáků Covid
Měsíční plán akcí: září 2021
2 3
První zasedání školské rady v nově zvoleném složení
4
(Po)maturitní ples 4.A (2017-2021)
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14
EVVO: Jizerské hory
EVVO: Grafitový důl Český Krumlov a Rozhledna Kleť
15 16 17 18 19
20 21
TalentAkadamie 2021
22 23 24 25 26
27 28 29 30
Logická olympiáda 2021 - přihlašování
1
Aplikace Bakaláři (aktuální stav)
Měsíční plán akcí: říjen 2021 (aktualizováno)
2 3
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > EVVO: Jizerské hory

EVVO: Jizerské hory



Datum konání:
14.9.2021

Projektové dny EVVO 14.9. - 15.9.2021

14.9.2021

Naše skupina (6.S, 5.S, 2.A, 1.A) se vydala v úterý brzy ráno v pět hodin na cestu do Jizerských hor. Po úspěšné cestě autobusem nás čekala prohlídka novogotického zámku Sychrov.  Rozlehlý zámek známý svým romanticky pohádkovým vzhledem patří k nejvýznamnějším ukázkám novogotiky v ČR.

To bylo ještě v pohodě. Poté nás čekal velmi náročný výšlap na Ještěd. Dostali jsme vytištěnou trasu na mapě a podle ní měli dojít až na samotný vrchol. Naše cesta začala ve vesnici Světlá pod Ještědem a vedla Padouchovem, Malou a Velkou Basou, Vápenicí, Plání pod Ještědem, Ještědem až konečně Horním Hanychovem. Cestou jsem zvládli i malou odbočku k menšímu vodopádu a nakonec jsme byli odměněny dechberoucím výhledem z vrcholu Ještědu.

Něco o Ještědu: Ještěd je hora na severu Česka, jihozápadně od Liberce, nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. S prominencí 517 metrů jde o jedenáctou nejprominentnější horu v Česku. Na vrcholu se nachází známý televizní vysílač v technicistním architektonickém stylu; v dolní části vysílače je umístěn hotel a restaurace.

 
Tím jsme zakončili den, odjeli autobusem směrem k našemu ubytování a večer jsme všichni padli plní zážitků, ale také s namoženými svaly do postelí v hotelu Adler - Dolní Maxov, nedaleko od Josefova Dolu.

 

15.9.2021


Druhý den, posilněni snídaní jsme se sbalili a vyrazili vstříc novým objevům. Jako první nás čekal další výšlap na přehradu Bílou Desnou. To byla štreka dlouhá dohromady 9 km i zpátky, převážně do kopců.

Zajímavost o přehradě: V roce 1915 se přehrada protrhla a voda zaplavila a zničila obec Desnou. V obci zahynulo 62 lidí, 633 domů zničila voda a 69 bylo vážně poničeno. V Desné je umístěn pamětní kámen, který tehdy přivalila voda.


A nakonec na závěr na nás čekala bobová dráha v Jeřmanicích v areálu Obří Sud Javorník. Má délku 1100 m, převýšení 80,5 m a 13 zatáček. To byl po náročném dopoledni relax i pro učitele. Tím jsme zakončili náš výlet a společně se vydali zpátky domů.

Tímto chceme poděkovat za možnost účastnit se dvoudenního výletu v krásném prostředí Jizerských hor.

 

Zajímavosti a fakta:

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov se nachází ve stejnojmenné obci v Libereckém kraji, 16 km jižně od Liberce a 6 km severozápadně od Turnova. Jedná se o státní zámek zpřístupněný veřejnosti od roku 1950; jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Zámecký komplex je

sychrov.jpgunikátním příkladem novogotického šlechtického sídla druhé poloviny 19. století. Kromě zámecké budovy s původním mobiliářem k areálu zámku patří i rozsáhlý zámecký

park. Zámek je od roku 1995 národní kulturní památkou. Barokní zámek byl vybudován v letech 1690 až 1693. Jednalo se o jednoduchou budovu, jejíž zdi jsou dodnes zachovány v parkovém křídle zámku. K ní byly během několika stavebních úprav v 19. století přistavěny další stavby, které vytvořily čestný dvůr a zámecké nádvoří. Ve 20. letech 20. století došlo k modernizaci ve stylu funkcionalismu, při kterém bylo odstraněno mnoho ze zastarale zdobného vybavení. Byly odstraněny některé Buškovy řezby z interiérů a z exteriérů novogotické arkýře. V této době bylo také odstraněno omítané zdivo na věžích a nahrazeno lomovým zdivem. Rekonstrukce, které započaly v 90. letech, směřují k navrácení podoby zámku z druhé poloviny 19. století.

Ještěd

Ještěd (1012 m. n. m.) je hora na severu Česka, jihozápadně od Liberce, nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. .

Na vrcholu se nachází známý televizní vysílač v technicistním architektonickém stylu; v dolní části vysílače je umístěn hotel a restaurace. Na Ještěd vedou lanovky, na svazích je lyžařské středisko. Těsně pod Ještědem se nachází Horní Hanychov, nejzápadnější městská část Liberce. Masiv Ještědu je od roku 1995 součástí Přírodního parku Ještěd.ještěd.jpg

Ještě před výstavbou vysílače zde stál velký kříž. Ještědské kříže mají svoji dlouhou historii doloženou od roku 1737; prozatím poslední pochází z roku 1990. Jeho předchůdce byl v 80. letech 20. století tajně uříznut, údajně na pokyn tehdejšího komunistického předsedy národního výboru v Liberci.

Díky osamělosti hory se z Ještědu nabízejí daleké výhledy na celou polovinu Čech. Severním směrem lze dohlédnout daleko do Německa a Polska, východněji pak na Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory. Jižním směrem jsou za pěkného počasí vidět Železné hory, jihozápadně lze spatřit Polabí, Prahu, Brdy a Křivoklátskou vrchovinu. Západně pak České středohoří a při perfektní viditelnosti Doupovské hory a Krušné hory.

 

Přehrada Desná

Přehrada Desná bylo vodní dílo vybudované na Bílé Desné v Jizerských horách. Impulzem pro její výstavbu se staly záplavy, které oblast podhůří těchto hor ve druhé polovině 19. století postihovaly. Projekt na výstavbu přehrady zpracoval pražský inženýr Wilhelm Plenkner, jenž navrhl soustavu přehrad na Bílé a Černé Desné, jež by spojovala štola umožňující převedení vody z jedné přehrady do druhé. Obě zmíněné přehrady byl

Přehrada Velká Desná

y navrženy jako zemní sypané. Jejich výstavba probíhala v letech 1912 až 1915 současně. Během stavby však oblast postihly intenzivní deště, které budované


 
dílo poškodily, a navíc začala první světová válka, jež si vynutila úsporná opatření, která se promítla do kvality stavby. Přehrada na Bílé Desné včetně spojovací štoly byla dokončena během září 1915 a v listopadu proběhla její kolaudace. Zhruba deset měsíců poté spatřili dva lesní dělníci odpoledne 18. září 1916 pramínek vytékající z tělesa hráze. Sedmdesát minut po zpozorování pramínku se celá hráz přehrady protrhla a z nádrže se vyvalila nashromážděná voda. Ta svou intenzitou ničila domy stojící v údolí pod přehradou a vyžádala si i oběti na lidských životech. Katastrofa si vyžádala 65 lidských životů, 33 zničených a 69 poškozených domů; 307 osob zůstalo bez přístřeší.

 

Bobová dráha Obří Sud Javorník

Multisportovní areál Obří sud Javorník je vyhledávanou lokalitou k trávení volného času. Jednou z atrakcí je 1100 m dlouhá bobová dráha. Bobová dráha byla zřízena v roce 2010 a jde o nejdelší trubkovou bobovou dráhu v naší republice. Na dráze očekávejte spirálu, třináct velkých zatáček a hodně dalších menších zatáček i umělých vln. Bobová dráha

 Nechybí tady ani vlastní vlek do horní stanice s délkou 550 m o převýšení 80,5 m. Děti mohou jezdit samostatně od osmi let - boby jsou v cíli automaticky dobrzděny, odstředivá síla nepovolí během jízdy vyšší rychlost než 45 km za hodinu. Dvoumístné boby mají opěradla a bezpečnostní pásy. Jízdy jsou určeny pro všechny věkové kategorie.

 

 

 

 

 

Fotogalerie: