fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26
Distanční výuka pokračuje i po 26. 4. 2021 - přehled opatření
27 28
Maturita: Dodatek k opatření obecné povahy MŠMT navyšující počet opravných zkoušek (akt.)
29
Vyhlášení voleb do školské rady
30
Aktualizace školních webových stránek v dubnu 2021
Studentský článek: Jak to vidím já aneb motivace pro psychicky vyčerpané z koronaviru
Maturitní zpravodaj č. 55: Cizí jazyky
1
Měsíční plán akcí: květen 2021
Měsíční plán akcí: červen 2021
2
3
Fejeton
Maturitní kalendář JARO 2021
Naše gymnázium zůstává i po 3.5.2021 až do odvolání v režimu distanční výuky (akt.)
Novinky ve školní jídelně 1. ZŠ Milevsko
Nejlepší JA Titan tým ČR pro rok 2021 (aktualizováno po 6. kole)
4
Informace k provozu školy od 10. května 2021
Maturitní zpravodaj CJL
5 6 7
OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY – PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY – DODATEK
8 9
10
Informace k provozu školy od 10. května 2021
11
Vyhlášení výběrového řízení - hospodářka a administrativní pracovnice školy
12 13
Volby do školské rady - zveřejnění kandidátů
14 15 16
17
Informace k provozu školy od 17. května 2021
18 19 20 21 22 23
24
Informace k provozu školy od 24. května 2021 (aktualizováno)
25
Post-analýza: Nejlepší JA Titan tým ČR pro rok 2021
26 27 28 29 30
31
Informace k provozu školy od 31. května 2021
1
Zahájení maturit ve třídě 4.A
2
Maturity: třídy se vystřídaly
3 4
Jak říkávají absolventi: "Maturita je už zandaná..."
5 6
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Fejeton

Fejeton



Datum konání:
3.5.2021

Tento zde poněkud netradiční článek má i poněkud "netradiční" datum. Ano opravdu datum 3. května 2021, což je den, ve kterém by měly začít testy maturity JARO 2021, tedy maturitního ročníku, ve kterém mají žáci letošních druhých ročníků gymnázií a lyceí poprvé povinně psát maturitní didaktický test z matematiky. Nad touto skutečností se se studentskou nadsázkou zamyslela Žaneta Koudelková (kvarta 2018/19) a původně svůj příspěvek napsala do třídního časopisu. Mě (JŠ) článek zaujal a požádal jsem Žanetu o souhlas s jeho publikací na webu, který mi Žaneta dala a souhlasila i s uveřejněním svého jména jakožto autora. Článek samozřejmě nevyjadřuje zcela názor školy, ale myslíme si, že podobné články bychom publikovat měli. Názorům žáků budeme na našem webu věnovat prostor.  


Poznámka pod čarou

Ilustrační obrázek - knihyMaturita jako taková, je noční můrou pro většinu středoškoláků. Má být zkouškou dospělosti. Zajímalo by mě, který génius tohle vymyslel. Stejně jde jenom o to, kolik se toho studenti zvládnou nabiflovat nazpaměť, aby to následně mohli před maturitní komisí odříkat jako básničku. No a během pár dnů mohou s čistým svědomím všechno vypustit z hlavy a ulevit tak svému mozku. Šlo jenom o to, aby prošli zkouškou.

Co to pro studenty ale znamená, když se k tomuto děsuplnému období jejich života přidá ještě povinná maturita z matematiky? V loňském roce si matematiku zvolilo 23,4 % všech studentů. Dobrovolně. A 22,3 % z nich neprošlo didaktickým testem, což je necelá čtvrtina. Nabízí se tedy otázka, kolik studentů neudělá maturitu, až bude matika povinná?

V současné době to vypadá asi takhle. Politici se nemůžou dohodnout, pořád něco mění a zavádějí novinky, které posléze ruší. V našem případě si nejprve prosadili, že povinná maturita z matematiky bude a to od školního roku 2020/2021. Ale pozor, první rok ji okusí jen gymnázia a lycea. Proti tomuto ustanovení se ředitelé gymnázií sice vzbouřili, ale nebylo jim to nic platné. Jejich studenti holt poslouží jako pokusní králíci. V následujícím školním roce by už měly touto zkouškou projít všechny školy s výjimkou těch s uměleckým, zdravotním a sociálním zaměřením. Ministr zemědělství Marian Jurečka se výjimku snažil prosadit i pro zemědělské obory, ale neuspěl. Nyní se však ještě jedná o návrhu, který by datum zavedení povinné maturity z matematiky sjednotil a to na rok 2021/2022.

Ilustrační obrázek - matematikaJak sami vidíte, je to ve hvězdách. Ovšem studenti gymnázií a lyceí jsou z toho asi nervózní. Spousta z nich si musí již ve druhém ročníku zvolit semináře na další rok. Ty by se logicky měly týkat předmětů, ze kterých budou maturovat. Ale jak si mají asi vybrat, pokud ani nevědí, jestli budou mít čtyři nebo pět maturitních předmětů? Ano, toto je další z úskalí, které s sebou novela zákona přináší. Jestliže povinná bude matika, čeština a jazyk, to máme tři, a volitelné zůstanou dva předměty, vyjde nám z toho děsivých pět! Nejhorší na tom však je, že ti, kteří matematice o chlup uniknou, dostanou totožné maturitní vysvědčení jako ti, které postihne. Až na to, že na každého byly kladeny jiné nároky. A kdyby maturitu náhodou kvůli matematice někdo neudělal, může zaměstnavateli předložit životopis s poznámkou pod čarou: Maturitu by udělal, ale měl tu smůlu, že zrovna zavedli povinnou maturitu z matematiky.