Distanční výuka pokračuje i po 26. 4. 2021 - přehled opatření
Maturita: Dodatek k opatření obecné povahy MŠMT navyšující počet opravných zkoušek (akt.)
Vyhlášení voleb do školské rady
Aktualizace školních webových stránek v dubnu 2021
Studentský článek: Jak to vidím já aneb motivace pro psychicky vyčerpané z koronaviru
Maturitní zpravodaj č. 55: Cizí jazyky
Měsíční plán akcí: květen 2021
Měsíční plán akcí: červen 2021
Fejeton
Maturitní kalendář JARO 2021
Naše gymnázium zůstává i po 3.5.2021 až do odvolání v režimu distanční výuky (akt.)
Novinky ve školní jídelně 1. ZŠ Milevsko
Nejlepší JA Titan tým ČR pro rok 2021 (aktualizováno po 6. kole)
Informace k provozu školy od 10. května 2021
Maturitní zpravodaj CJL
OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY – PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY – DODATEK
Informace k provozu školy od 10. května 2021
Vyhlášení výběrového řízení - hospodářka a administrativní pracovnice školy
Volby do školské rady - zveřejnění kandidátů
Informace k provozu školy od 17. května 2021
Informace k provozu školy od 24. května 2021 (aktualizováno)
Post-analýza: Nejlepší JA Titan tým ČR pro rok 2021
Informace k provozu školy od 31. května 2021
Zahájení maturit ve třídě 4.A
Maturity: třídy se vystřídaly
Jak říkávají absolventi: "Maturita je už zandaná..."

Úvod > O škole > Aktuality > Esej Já a svět financí potřetí

Esej Já a svět financí potřetí

15.3.2021

Ještě jeden esej mě zaujal. Je tak trochu jiný, ale soudy si udělejte sami.

Peníze (ilustrační obrázek)Nejdříve... Ano. Jsem mladý člověk a ano, umím zacházet s penězi. Zajímám se o svět financí, protože si myslím, že vzdělanost v tomto ohledu je skutečně důležitá. Zatím nejsem tak daleko, abych dokázala s úspěchem investovat a pohybovat se na burze. Nicméně finanční trh mi není cizí.

Nejvíce mě toho mohli naučit právě moji rodiče. Ať už s aktivního hlediska, kdy jsem s nimi zařizovala vše důležité přes internetovou banku, nebo z toho pasivního, kde jsem mohla vidět, jak vypadá život lidí, kteří si nemohou dovolit vše. Ale víte, co je zajímavé? Teď trošku z osobního hlediska. Vždycky mě udivovalo, že i přesto, že jsme neměli tisíce po kapsách, tak nám, jako dětem, to nikdy nevadilo. Spoustu lidí by mohlo říci, že peníze nejsou důležité, ale kolik z nich může říct, že vyrůstalo v milujícím prostředí, které ty peníze ani nepotřebovalo. Jestli Vám přijde, že to sem nepatří, tak právě naopak. Má rodina mě naučila, co je opravdu důležité a přemýšlet nad tím, jestli to, co chci, skutečně potřebuji.

Existuje hodně metod, které pomohou s nakupováním... Například jsem od jednoho člověka slyšela: ”Když si to nemohu koupit dvakrát, tak si to nekupuju.” A na tom vlastně taky něco je. Já osobně si myslím, že člověk by si měl udělat radost, ale když mám nakupovat, jednoduše čekám. Pokud mě to samé zaujme i za delší čas, tak proč bych si tu radost neudělala…

V dnešním světě je mnoho možností, kde se vzdělávat v tomto ohledu a já jsem moc ráda, že ty možnosti mám. Ovšem je tu i šance pro lidi, kteří v tom chodit neumí a to je podle mě naprosto úžasné. S finančnictvím jako oborem (složitým oborem nutno podotknout) přišlo i něco stejně potřebného... Finanční poradenství. Samozřejmě Vám každý třetí řekne: ”Proč bych mu měl věřit, chce ze mě jen vysát prachy a hlavně, že za to něco má?”. To je velmi špatný přístup. Sama jsem to slyšela několikrát a můžu říct jen tohle... Jsou to lidi, kteří Vám mohou pomoci v něčem, v čem se nepohybujete. Lidé, kteří tomu rozumí. A všechno s sebou nese svá rizika, tak si zkrátka jen vybírejte dobře, komu důvěřujete, a nemělo by se vám nic stát.