fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1
Informace k provozu školy od 1. záři 2021 a k testování žáků Covid
Měsíční plán akcí: září 2021
2 3
První zasedání školské rady v nově zvoleném složení
4
(Po)maturitní ples 4.A (2017-2021)
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14
EVVO: Jizerské hory
EVVO: Grafitový důl Český Krumlov a Rozhledna Kleť
15 16 17 18 19
20 21
TalentAkadamie 2021
22 23 24 25 26
27 28 29 30
Logická olympiáda 2021 - přihlašování
1
Aplikace Bakaláři (aktuální stav)
Měsíční plán akcí: říjen 2021 (aktualizováno)
2 3
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Kalo Pascha!

Kalo Pascha!



Datum konání:
13.4.2020

Název článku jsem zvolil trochu podivný (a jak za chvíli poznáte) i poněkud neaktuální. Obdržel jsem totiž článek, který se vrací k malé soutěži, kterou jsem vyhlásil o Velikonočním pondělí. Další se dočtete v článku. Vlastně ještě ne, dlužím vám význam nadpisu článku:  Kalo Pascha! znamená v  novořečtině "Veselé Velikonoce!". 

Velikonoční kvíz

Velikonoční zvyk na KorfuVzhledem k pandemii koronaviru více než jedna třetina Čechů dle statistik vynechala veškeré velikonoční tradice. Na milevském gymnáziu tomu však bylo jinak. Těm, kteří se letošní Velikonoce rozhodli v rámci bezpečnosti neslavit, bylo umožněno si skrze kvíz velikonoční náladu navodit. Na své si přišli nejen příznivci tradice, ale i milovníci cizích jazyků. Kvíz byl totiž v angličtině. Celkem se jej zúčastnilo 34 studentů, kteří ověřovali své znalosti velikonočních zvyků napříč světem v osmi otázkách.

Největší problém měli soutěžící s otázkou č. 6: „Co za neobvyklou (velikonoční) tradici mají obyvatelé Korfu (Řecko)?“ Správnou odpovědí bylo házení hrnců a nejen jich, například i pánví či hliněných nádob. Představte si, že jste se rozhodli strávit velikonoční sobotu procházením se v centru některého z měst tohoto řeckého ostrova. Znenadání vám na hlavě přistane tradiční musaka, mimo jiné i s pekáčem, v němž se pekla. V podobném duchu se nesl i zbytek kvízu. Například otázka: „Ze které země pochází velikonoční králíček jakožto jeden ze symbolů Velikonoc?“ nebyla pro naše soutěžící až tak těžká, téměř polovina napsala správně, z Německa. S  nejlepším výsledkem, necelých 68 % správných odpovědí, pak skončila otázka „ Ze které země pochází tzv. hot cross bun?“. Většina soutěžících správně odhadla Velkou Británii. Tyto typické bochánky s křížem se již od 12. století jako symbol ukřižování Ježíše Krista pečou na Velký pátek. Další otázkou bylo např. „Jaký pokrm je tradičně podáván o Velikonočním pondělí ve městě Haux (Francie)?“ Správně odpovědělo 19 soutěžících, je jím již přes 30 let omeleta připravená z více než 5000 vajec.

Na prvních pozicích se pak umístili dokonce čtyři soutěžící s celkovým počtem šesti bodů. Zbývá už se jen zeptat: „Kdy učitel Jiří Školník přidá další, např. májový kvíz?“

Přiznám se, že i mě z těch velikonočních zvyků nejvíce zaujal ten z ostrova Korfu. Trochu jsem "gůglil" a zjistil, že obyvatelé na Bílou sobotu přesně v 11 hodin vyhazují červené džbány a džbánky (někdy naplněné vodou) z co největší výšky a s nimi pomyslně vyhazují své hříchy za uplynulý rok. Můžete si prohlédnout i obrázek z příspěvku https://levnocestovani.cz/velikonocni-svatky-korfu/.

Ze stejného zdroje jsem čerpal informace o tomto netradičním velikonočním zvyku.