fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 1
Měsíční plán akcí: březen 2024
2 3
4 5 6 7
Co očekávat od olympiády z angličtiny?
8 9 10
11 12 13 14 15
Soutěž Lidice pro 21. století
16 17
18 19 20 21 22
Matematický klokan
23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Přihlašování k maturitě jaro 2022 v sextě

Přihlašování k maturitě jaro 2022 v sextěDatum konání:
1.12.2021

Ve třídě sexta (2016-2022) podalo přihlášku k maturitě JARO 2021 celkem dvacet sedm žáků.

Ve společné části budou všichni maturanti absolvovat zkoušku z českého jazyka formou didaktického testu. Jako druhý předmět si mohou vybrat cizí jazyk, nebo matematiku. Z obou volitelných předmětů se píše didaktický test.   Devět studentů se rozhodlo pro matematiku a 18 pro cizí, konkrétně anglický, jazyk - Viz graf č. 1: Volitelný předmět ve společné části.

Graf 2

Graf 1

V profilové části si každý student na naší škole volí právě dva předměty. Český jazyk a případně cizí jazyk jsou tzv. vázané předměty. Znamená to, že navazují na didaktický test ze společné části a zahrnují sloh a ústní zkoušení.  

Pokud se na naší škole ve společné části žák rozhodl pro matematiku, musí si některý cizí jazyk zvolit v profilové části, ze kterého píše sloh a skládá ústní zkoušku za stejných podmínek jako žáci, kteří mají tento jazyk jako vázaný předmět. Z cizího jazyka musí maturovat každý student. Student, který se ve společné části rozhodl pro matematiku, pak  dále vybírá z nabídky volitelných předmětů  ještě předmět jeden, studenti, kteří absolvovali ve společné části didaktický test z cizího jazyka, volí předměty dva. Graf č. 2: Volitelné předměty profilové části ilustruje zájem žáků o volitelné předměty. Z uvedeného grafu je zřejmý zájem především o geografii  a občanský a společenskovědní základ, z těchto předmětech bude shodně maturovat 10 studentů, dalšími v volitelnými předměty v pořadí se jeví anglický jazyk a chemie, ze které maturuje skoro čtvrtina žáků. Ostatní předmět si volí již méně než třetina žáků. 

Graf 3Kombinace volitelných předmětů jsou různé, stejnou dvojici předmětů si zvolilo maximálně 5 žáků a to z geografie + OSZ. Čtyři kombinace má vždy dvojice žáků. Dvanáct kombinací je jedinečných. Viz graf č. 3: Kombinace volitelných předmětů.

graf 4.pngGraf č. 4: Zkoušky z cizího jazyka dokazuje, že šest studentů maturuje ze dvou cizích jazyků.  Jeden žák s maturitou z matematiky si přibírá v profilové části dva jazyky - angličtinu i němčinu.  Z 8 studentů, kteří si ve společné části zvolili matematiku si 2 studenti vybrali ruský jazyk a 6 studentů anglický. A z 18 studentů, kteří maturují ve společné části maturují z angličtiny si čtyři  přibírají v profilové části ruštinu a jeden němčinu, zbytek studentů si v profilové části zvolilo  nejazykové předměty.

graf 5.pngNa graf číslo 4 navazuje graf č. 5: Cizí jazyky ukazuje, že jazykových zkoušek je celkem 33, 25 z angličtiny, dvě z němčiny a šest z ruštiny. Oproti minulému ročníku se zvýšil počet maturitních zkoušek, jelikož minulý ročník se neučil ruštinu.

Další dvojice grafů srovnává volbu profilových předmětů studentů, kteří se zvolili ve společné části anglický jazyk, s volbou studentů, kteří se rozhodli pro matematiku.

Graf 6Maturanti z matematiky,  (viz graf č. 6: Druhý volitelný předmět maturantů z maturantů z matematiky), si ve třech případech přibrali k povinně volitelnému cizímu jazyku (konkrétně angličtině) chemii a dva biologii. Zbývající čtyři studenti si vybrali čtyři různé předměty.

Graf 7"Jazykáři" (viz graf č. 7: Volitelné předměty profilové části maturantů z anglického jazykasvou volbou volitelných předmětů vzhledem k jejich výrazné početní převaze v podstatě kopírují volbu profilových předmětů celé třídy.

Graf 8Úplně nový graf, který v minulých letech nebyl, je graf číslo 8: Počty dílčích zkoušek u jednotlivých maturantů, ukazuje značný rozdíl v počtu dílčích zkoušek. Je to způsobeno tím, že tři profilové předměty mají jen jednu dílčí zkoušku (OSZ, GEO a VTO). Volba cizího jazyka, či matematiky ve společné části znamená v obou případech tři dílčí zkoušky. Vzhledem k tomu že v obou případech je nutno absolvovat příslušný didaktický test i slohovou práci a ústní zkoušku z cizího jazyka.