Závěrečný piknik 1.A
Fotogalerie: Sportovní dny třídy kvinta
Žákovský článek: Ohlédnutí za školním rokem 2020/21
Měsíční plány akcí: červenec a srpen 2021

Úvod > O škole > Aktuality > Jak to bude s maturitami a přijímacími zkouškami?

Jak to bude s maturitami a přijímacími zkouškami?

1.6.2020

Milevské noviny č. 17/2020 otiskly 29. dubna 2020 článek, ve kterém oslovily ředitele obou milevských středních škol s otázkou na průběh maturit a přijímacích zkoušek v letošním školním roce. Přinášíme tu část, kterou redaktorka -lk- připravila společně s ředitelem naší školy.

Na další vývoj událostí v koronavirové krizi čekají letošní maturanti a také žáci, kteří vycházejí ze základních škol a jí před sebou přijímací zkoušky na střední školy. Obojí má proběhnout v červnu. Některé školy na Táborsku nevylučují ani posunutí do července. Jak se připravují na obou milevských středních školách, to jsme se zeptali jejich ředitelů.

gym_mil (1).jpgPetr Barda, ředitel Gymnázia Milevsko

Ministerský manuál ke státním maturitám zatím nemáme, ale seznámil jsem kolegy s tím, co je doposud známé. Státní část maturity, ve které píší studenti úvahy v českém a cizím jazyce, což je pro nás angličtina a u jedné studentky ruština, se měla konat v  a ta je zcela zrušená. Další částí společné celostátní maturity jsou didaktické testy z českého jazyka a buď matematiky nebo cizího jazyka. Zde se zatím počítá, že tato část maturit proběhne od 1. do 3. června.

Profilová část maturity, kde si studenti volí další dva maturitní předměty, probíhá z chemie, fyziky nebo biologie formou praktické zkoušky, z dějepisu formou písemné práce a s obhajobou a z ostatních předmětů bez praktické zkoušky.Ústní zkoušky budou následovat zřejmě třetí týden v červnu. Ústní maturitní zkouška je veřejná, mohou se jí zúčastňovat rodiče, což snad ani nepamatuji. U nás je spíš zvykem, že se chodí na maturity dívat studenti nižších ročníků, aby viděli, jak to probíhá. Letos ale budu všechny vyzývat, aby kvůli ochranným opatřením v této době raději nechodili.

Je to samozřejmě všechno později než obvykle, kdy koncem května již obvykle probíhá slavnostní předávání maturitních vysvědčení. Letos jsme vypustili i společné zahájení maturit, protože toho zúčastňuje velká skupina lidí. Jen maturantů je letos čtyřicet.

Studenti dvou maturitních tříd mají možnost od 11. května chodit do školy na konzultace ze svých maturitních předmětů. Samozřejmě za bezpečnostních opatření. Konzultace jsou z tohoto důvodu dobrovolné, jak ze strany studentů, tak i učitelů. Například učitelé 65+ mohou zvolit i konzultace na dálku, ale zatím nemám žádný signál, že by do školy nepřišli.

Nižší ročníky kromě maturitních už do školy v tomto školním roce nenastoupí. Dokončí školní rok distančně a my je máme na konci června zhodnotit. Bude se přihlížet k práci do 11. března, kdy se školy uzavřely, k výsledkům v prvním pololetí a práci, která probíhá nyní na dálku. Z toho vznikne vysvědčení za druhé pololetí.

Přijímací zkoušky mají proběhnout 14 dní po umožnění přístupu do škol, předpokládá se v červnu. Přesné informace má ministerstvo vydat do 10. května. Zkouška bude v jednom termínu a jednotná pro celou republiku, nebudou tedy dva termíny jako v jiných letech, kdy se žákům započítával lepší výsledek. U nás je přihlášeno do prvního ročníku gymnázia na třicet uchazečů, dávají přihlášky na dvě školy a na přijímací zkoušky se dostaví na tu školu, kterou si napsali na první místo. Do primy se hlásí patnáct dětí.