Závěrečný piknik 1.A

Úvod > O škole > Aktuality > Matematická olympiáda

Matematická olympiáda

11.12.2018

logo MatOlymp.jpgMatematická olympiáda (MO) je oborová olympiáda pro žáky základních a středních škol, v níž mají za úkol vyřešit v několikahodinovém limitu několik příkladů zaměřených na schopnost logického úsudku. Výsledkem často není číslo, ale důkaz, v každém případě se žádá podrobné zdůvodnění myšlenkového postupu.

První ročník Matematické olympiády byl zahájen v roce 1951, od té doby se koná každoročně. Letos se koná již 68. ročník.

Matematická olympiáda je předmětová soutěž z matematiky pro žáky základních a středních škol, jejímž cílem je napomáhat vyhledávání talentovaných žáků a systematicky podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. MO nabízí zájemcům o matematiku nejen příležitost k řešení náročných problémů, ale vytváří rovněž soustavu odborných činností, vedoucích k popularizaci matematiky a informatiky a všestranné péči o talentované žáky. MO je jednotná pro celé území České republiky a pořádá se každoročně.
Pojetí MO je v souladu s Mezinárodní matematickou olympiádou (International Mathematical Olympiad – IMO), Mezinárodní olympiádou v informatice (International Olympiad in Informatics – IOI), Středoevropskou matematickou olympiádou (Middle European Mathematical Olympiad - MEMO) a Středoevropskou olympiádou v informatice (Central European Olympiad in Informatics - CEOI).

Kategorie, které se týkají naší školy:

• kategorie A – určené pro žáky 3. a 4. ročníků středních škol a 5. a 6. ročníků šestiletých gymnázií; probíhá ve školním, krajském a ústředním soutěžním kole,
  • kategorie B – určené pro žáky 2. ročníků středních škol, a 4. ročníků šestiletých gymnázií; probíhá ve školním a krajském soutěžním kole,
  • kategorie C – určené pro žáky 1. ročníků středních škol, a 3. ročníků šestiletých gymnázií; probíhá ve školním a krajském soutěžním kole,
  • kategorie Z9 – určené pro žáky 9. ročníků základních škol a 2. ročníků šestiletých gymnázií; probíhá ve školním, okresním a krajském soutěžním kole,
  • kategorie Z8 – určené pro žáky 8. ročníků základních škol,  a 1. ročníků šestiletých gymnázií; probíhá ve školním a okresním soutěžním kole,
  • kategorie P – zaměřené na informatiku a určené pro žáky 1. až 4. ročníků středních škol  a 3. až 6. ročníků šestiletých gymnázií; probíhá ve školním, krajském a ústředním soutěžním kole

(zdroj: Wikipedie - heslo Matematická olympiáda a web organizátora soutěže)

Školní kolo kategorie A proběhne v úterý 11. prosince 2018.