Vyhlášeno 3. kolo přijímacího řízení pro 4G a 6G pro šk.r. 2020/21
MŠMT vydalo doplnění manuálu k provozu škol
Měsíční plán akcí: září 2020
MŠMT - novinky pro šk.r. 2020/21 - změny v maturitní zkoušce
Ohlédnutí za zářím: Adaptační kurz
Ohlédnutí za zářím: Adaptační kurz

Úvod > O škole > Aktuality > Zrušení povinné maturity z matematiky

Zrušení povinné maturity z matematiky

17.6.2020

Více jak před rokem napsala Žaneta Koudelková (tehdy studentka kvarty) článek o nejistotě žáků v souvislosti se zavedením povinné maturity z matematiky jakožto třetího předmětu společné části maturitní zkoušky, ke kterému pro gymnázia a lycea mělo dojít od školního roku 2020/21.
Letos v době "koronavirové" jsem se na Žanetu obrátil se žádostí, aby se k danému tématu znovu vyjádřila, neboť rok od původního článku přinesl jen hodně diskusí na toto téma a dlouho žádný konečný "verdikt". Žaneta článek připravila, avšak mezitím její informace poněkud "zestaraly", neboť události kolem povinné maturity vzaly rychlejší spád, protože novelu školského zákona schválil senát a prezident Miloš Zeman celý ukončený legislativní proces stvrdil svým podpisem 17. června 2020. Budoucím maturantům tak definitivně skončilo období nejistoty v této oblasti.

Matematika - ilustrační obrázek

Studentům letošního třetího ročníku gymnázií a lyceí zbývá necelý rok do maturity, ale stále ještě se stoprocentní jistotou nevědí, zdali pro ně bude maturita z matematiky povinná či nikoli. Její zrušení však vypadá nadějně.

Koronavirová krize, která na začátku roku ochromila celý svět, způsobila, že vláda musela primárně řešit věci aktuální, neodkladné. Co se školství týče, bylo potřeba vyřešit a upravit samozřejmě především letošní maturity.

Ovšem ve středu 3.6.2020 se na řadu dostala konečně i otázka týkající se příštích maturit. Poslanci na jednání diskutovali o dvou návrzích: povinnou maturitu z matematiky úplně zrušit nebo ji o dva roky odložit. Odhlasováno bylo nakonec její úplné zrušení. Schválená změna zákona nyní půjde do Senátu a k prezidentovi.

Vládní návrh tedy počítá s tím, že by si studenti mohli vedle povinné češtiny nadále vybrat mezi státní maturitou z matematiky nebo z cizího jazyka. Státní, tedy společní část, by se dále měla omezit jen na didaktické testy. Ústní a písemné části maturity z jazyků by měly obě připadnout školám. V rámci úprav novely poslanci rozhodli i o tom, že společnost Cermat bude mít povinnost po maturitách zveřejnit zadání a správné odpovědi, ale také o tom, že školy budou moci žákům zakázat používání mobilních telefonů či jiných elektronických zařízení.