fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 1
Měsíční plán akcí: březen 2024
2 3
4 5 6 7
Co očekávat od olympiády z angličtiny?
8 9 10
11 12 13 14 15
Soutěž Lidice pro 21. století
16 17
18 19 20 21 22
Matematický klokan
23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Norimberk v adventu i v mementu

Norimberk v adventu i v mementu



Datum konání:
11.12.2019

V prosinci 2019 jsem navštívil Norimberk, prošel jsem si historické jádro, kde se  v čase adventním konají největší vánoční trhy v Evropě. 

Prohlédl jsem i Dokumentační centrum a bývalý plánovaný a částečně realizovaný areál pro zasedání říšského sjezdu NSDAP.  

Norimberk (německy Nürnberg)

800px-Wappen_von_Nürnberg.svg.pngHistorický plán NorimberkaNorimberk je druhé největší město Bavorska a v minulosti bylo největším franským  městem. Norimberk leží na řece Pegnitz a má přes půl milionu obyvatel. Bylo a stále je významným obchodním centrem, dnes je i centrem dopravy, vědy, techniky a kultury.  Město má vztah i k naší historii mj. díky Karlu IV. zejména v tom, že se zde narodili jeho synové Václav IV. a Zikmund.

Norimberk na konci 19. stol.Historické město má na severu císařský hrad, jižněji mezi ním a řekou je čtvrť St. Sebald a mezi řekou a nádražím čtvrť St. Lorenz. Celé město bylo zničeno nálety v roce 1945. Při obnově byla zachována historická síť ulic a velmi pečlivě obnoveny hlavní památky, původní hrázděné a historické domy však nahradily moderní stavby.

(zdroj Wikipedie)

 

Norimberk v adventu

 FrauentorturmDům umělcůSv. KláraSv. KláraMauthalle (Mýtná hala - sýpka)Nassauer HausSv. Lorenz (Vavřinec)Pohled na hradSv. Lorenz (Vavřinec)Špitál sv. DuchaSchuldturm (Dluhová věž - bývalé vězení pro dlužníky)SchuldturmSchuldturmTratzenzwinger a Brána u kasematTratzenzwingerDluhová věžSv. Lorenz (Vavřinec)Štít pivnice "Hexenhausla"Restaurace "Zur Schranke"Tiergärtnertorplatz

Norimberk v mementu

Za nacismu hrál Norimberk jako "město říšských stranických sjezdů" důležitou roli v nacistické propagandě.  Norimberské rasové zákony byly jednohlasně přijaty 15. září 1935 Reichstagem na 7. říšském sjezdu NSDAP v Norimberku.  Ve druhé světové válce byl Norimberk jedním z předních cílů spojeneckých leteckých náletů, které 2. ledna 1945 staré město téměř zcela srovnaly se zemí a město jako celek těžce poškodily. Rovněž v pětidenní bitvě o Norimberk v dubnu 1945 byly základy mnoha historických budov zničeny. Krátce zaznívaly i názory, že by bylo lepší ruiny opustit a město vystavět znova na jiném místě, většinu staveb se ale podařilo zrekonstruovat do původní podoby. 

Po válce se kruh uzavřel a hlavní zločinci nacismu byly potrestáni v Norimberském procesu. 

Dokumentační centrumDokumentační centrumDokumentační centrum

(zdroj Wikipedie)

(postupně doplňováno)