Měsíční plán akcí: září 2022
MY V TOM JIHOČECHY NENECHÁME
Harmonogram školního roku 2022/2023
Novinka: Maturita z tělesné výchovy
Lístky na maturák v prodeji
Logická olympiáda 2022 - přihlašování
Otevírané obory pro školní rok 2023/24
MATURITA V ROCE 2023: Ředitel školy stanovil skutečnosti podle § 19 odst. 1 vyhlášky
Měsíční plán akcí: říjen 2022

Úvod > O škole > Aktuality > Olympiáda v českém jazyce

Olympiáda v českém jazyce

26.1.2021

Ve dnech 26. a 28. ledna 2021 proběhlo online okresní kolo i v Olympiádě v českém jazyce.

Kniha (ilustrační obrázek)Nejprve soutěžili v úterý středoškoláci, kterých se v našem okrese zapojilo celkem osm. Toto soutěžní kolo bylo pro nás velmi úspěšné, neboť ze tří postupových míst do krajského kola patřila  dvě našim dívkám, druhé Adrianě Maťhové ze 4.A a třetí Anně Štofflové z kvinty.

O dva dny později měli svoji příležitost zase žáci ZŠ, kterých se sešlo celkem dvacet tři. Byly mezi nimi i dvě naše sekundánky.

Všem našim soutěžícím děkujeme za reprezentaci školy, Adrianě a Aničce blahopřejeme a přejeme jim hodně úspěchů v kole krajském.

Požádal jsem Aničku o příspěvek, zde je:

Školní soutěže se v letošním roce daří úspěšně organizovat i přes pandemická opatření a výjimkou nebyla ani Olympiáda z českého jazyka, na kterou jsem se těšila už od začátku nového školního roku. Vždy se jí ráda účastním a byla jsem potěšena, že se konala, byť online.

Jako pokaždé měla i olympiáda z českého jazyka své školní kolo. Ze školního kola se podařilo postoupit mně a naší maturantce Adrianě Maťhové.  Na otázky gramatické části se připravuje jenom velmi těžko, a tak se moje příprava skládala především ze čtení učebnice a knihy Stručná mluvnice česká.

Samotné okresní kolo olympiády se konalo 26. ledna v dopoledních hodinách a stejně jako kolo školní probíhalo přes Google formuláře, tedy z domova. Trochu jsem se obávala organizace, neboť pořádání takové soutěže přes internet určitě není nic snadného, nakonec to ale zvládli účastníci i organizátoři.

Naše zadání se jako každý rok skládalo z gramatické a slohové části. Obě části se psaly v jiný, předem stanovený čas, o kterém nás organizátor včas informoval. Úkoly gramatické byly poměrně záludné, vyžadující porozumění tématu, což zabraňovalo internetovému vyhledávání. Úkol slohový se letos psal na téma Vypadalo to jako maličkost..., přičemž slohový útvar byl libovolný. I když se mi téma zprvu moc nezamlouvalo, nakonec se mi podařilo si psaní slohu užít a získat poměrně hezký počet bodů.

Já a Adriana nakonec obě postupujeme do kola krajského, které by se mělo konat 6. dubna v Českých Budějovicích, a pokud se pandemická situace nezlepší, opět distančně. Tak nám přejte štěstí!

(ilustrační obrázek je pod licencí Wikimedia Commons)