Přihlašování do soutěže Logická olympiáda
Aktualizace školních stránek v měsíci září 2019
Měsíční plán akcí: říjen
I naši studenti protestovali proti zavedení povinné maturity z matematiky
Prezentace SŠ v Táboře
Energetická olympiáda
Výsledky Energetické olympiády
pIšQworky
Aktualizace školních webových stránek v měsíci říjnu 2019
Měsíční plán akcí: listopad
LO: Žaneta postoupila do krajského kola!
Krajské kolo Logické olympiády

Úvod > O škole > Aktuality > Projektové dny EVVO (2)

Projektové dny EVVO (2)

11.9.2019

Akce č. 2: Poutní kostel  Jména Panny Marie v Sepekově – komentovaná prohlídka

Termín: středa 11. září 2019, 8.00 - 12.00
Předběžná cena: 50 Kč (vstupenky 30 Kč + jízdné 20 Kč)

sepekov_titul.jpgSepekovský poutní kostel je významnou barokní sakrální památkou našeho regionu. Byl postaven na popud strahovského opata Mariana Hermanna v první polovině 18. století a vyzdoben freskami Siarda Noseckého. Najdeme v něm také gotický obraz Panny Marie Sepekovské.

Kostel stojí na místě kapličky, kterou měl údajně založit opat Jarloch. V kapli se nacházela socha Panny Marie a obraz Bohorodičky, ke které putovaly zástupy věřících. Kaplička brzy kapacitně nepostačovala. V 16. století byla kaple rozšířena na kostelík. Za pánů z Hodějova kaple pustla. V roce 1654 byla kaple opravena a roku 1658 vysvěcena. Znovu sem byl přenesen obraz Bohorodičky. Ale prostory pro velké množství poutníků stále nebyly vyhovující. Roku 1730 byl položen základní kámen pod kaplí svatého Linharta. V roce 1733 byl chrám postaven a vysvěcen.

V roce 1760 se začalo na popud Gabriela Václava Kaspara se stavbou ambitů. O dokončení ambitů se v roce 1767 zasloužil opat František Michael Daller. Kostel připomíná chrám na Svaté Hoře v Příbrami. Někdy se mu také říká jihočeská Svatá Hora. Centrální stavba je oválná, s pravoúhlým presbytářem a hranolovou věží na západní straně. Vnitřní prostor chrámové lodi je ve tvaru elipsy, delší strana měří 14,5 metru a kratší osa měří 12 metrů. Kostel Panny Marie má tři vchody. Nad hlavním vchodem je třípatrová věž. První věžní hodiny z roku 1749 byly prací milevského hodináře. Další hodiny byly pořízeny roku 1877.

Autor: Richenza – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.orgMalby v interiéru chrámu na kopulovité klenbě jsou od premonstrátského barokního malíře Siarda Noseckého  (kolem roku 1733. Fresky zobrazují ve čtyřech skupinách přímluvy Panny Marie, byly opraveny v roce 1938. Na oltáři je deskový obraz Panny Marie ve zlatém rouchu, která drží Ježíška a stojí na srpku měsíce. Obraz z počátku 16. století je malovaný na jilmové nebo javorové desce. Obraz měří na výšku 1,19 m, na šíři má 30 cm. Ve spodní části oltáře se pod obrazem nachází vpravo socha svatého Václava a po levé straně socha svaté Ludmily. Oltář po pravé straně je zasvěcený Čtrnácti pomocníkům.  Postranní oltář vlevo byl zasvěcený svaté Ludmile. Vlevo se také nachází barokní kazatelna zdobená řezbami. Vyřezávané kostelní lavice jsou darem plukovníka Dessewfyho a zdobené jeho erbem. Ambity jsou zdobené křížovou cestou z roku 1805. Rohová kaple ambitů vlevo od hlavního vchodu je zasvěcená svatému Janu Nepomuckému. Kaple vpravo od hlavního vchodu je zasvěcená svatému Augustinovi. Kaple na jihovýchodní straně je zasvěcená svatému Linhartu a na severovýchodní straně je to kaple svatého Norberta.

Budova fary byla postavená roku 1736. Schody vedoucí od fary do vesnice byly postaveny 1773. Fara je uvedena na Seznamu kulturních památek v okrese Písek.

Správu poutního místa vykonávají strahovští premonstráti, kteří mají jednu ze svých komunit v nedalekém klášteře v Milevsku.

(Zdroj: Wikipedia)