fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
24 25 26 27 28 1
Měsíční plán akcí: březen 2025
2
3 4 5 6 7 8 9
10
Soutěže žáků
Nové šatní skříňky
11 12 13
Literatura 19. století nálepek zbavená
14 15 16
17
Den svatého Patrika
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
18
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
19
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
20
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
21
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
22
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
23
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
24
Postup na krajské kolo Prezentiády
25 26 27 28 29 30
31 1
Měsíční plán akcí: duben 2025
2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Přednáška Globální a česká ekonomika

Přednáška Globální a česká ekonomika



Datum konání:
8.12.2023

Jan VejmělekV pátek 8. prosince 2023 navštívil naši školu Ing. Jan Vejmělek, Ph.D., CFA. Na našem gymnázium již přednášel v závěru školního roku 2021/2022 stejné téma jako letos a to Globální a česká ekonomika. Je absolventem naší školy z roku 1993.

U nás vystoupil jakožto jeden z lektorů projektu Experti do škol, což je akce, jejímž účelem je seznámit studenty středních škol s aktuálním ekonomickým děním z pohledu uznávaných českých ekonomů z řad vysokoškolských pedagogů a finančních odborníků. Cílem je přiblížit středoškolským studentům ekonomii v praxi a motivovat je ke studiu na vysokých školách s ekonomickým zaměřením. Oficiálním partnerem projektu je Česká národní banka. Projekt je podporován Radou vědeckých společností ČR a Nadací CERGE-EI.

Ve své přednášce, kterou vyslechli žáci 2.A a předmětu občanský a společenskovědní základ volitelný ze 4.A, se nejprve v úvodu krátce představil.

ekonomika1.jpgPoté objasnil pojem makroekonomická analýza a prognóza, seznámil žáky s důvody jejího vytváření bankou a uvedl, že je určena především potřebám samotné banky a jejích klientů.

Po tomto spíše teoretickém úvodu již přešel k charakteristice globální ekonomiky, což ilustroval na řadě grafů. Zaměřil se zejména na hospodářský růst, inflaci, vývoj úrokových sazeb a na kurzový vývoj hlavních světových měn. 

V další části přešel od globální ekonomiky k ekonomice ČR. V této části se zaměřil zejména na dopady vývoje cen na naši ekonomiku, důsledky pandemie koronaviru, vývoj poptávky a úspor, dopady fiskální politiky ČNR. Samozřejmě že pozornost věnoval opět vývoji inflaci a prognóze jejího dalšího vývoje stejně tak i hospodářského růstu. Poslední část věnoval korunovému trhu.

V závěru obsah přednášky shrnul a seznámil žáky s prognózou dalšího vývoje české ekonomiky. Posledních deset minut ponechal prostor na dotazy žáků. Žáci se ptali nejen na témata, která přímo souvisela s obsahem přednášky, ale např. i na důvody, které vedly k jeho rozhodnutí studovat na VŠE a věnovat se ekonomii i a na využití umělé inteligence v ekonomických prognózách a při studiu na vysoké škole.

Lektor dokonale využil časový rozsah přednášky a s problematikou seznámil žáky přiměřeně jejich ekonomickým znalostem a to velice srozumitelně, za což byl v odměněn potleskem. Ve výkladu zúročil svoji erudici i pedagogické zkušenosti nejen z VŠ, ale i z řady přednášek středoškolským studentům.

Přednáška Globální a česká ekonomika


Profil lektora:

Ing. Jan Vejmělek, Ph.D., CFA 

Hlavní ekonom 

vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum 

Investiční bankovnictví 

Komerční banka, a. s. 

 

Jan Vejmělek je absolventem Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze (hlavní specializace Finance, vedlejší specializace Ekonomika průmyslového podniku). V roce 2003 dokončil na téže fakultě doktorské postgraduální studium v oboru Hospodářská politika a správa, specializaci Finance. V letech 2004 až 2006 absolvoval distanční postgraduální studium na CFA Institute (USA).  

Jan Vejmělek je od prosince 2010 hlavním ekonomem Komerční banky. Od roku 2002 zastává pozici vedoucího odboru Ekonomický a strategický výzkum Investičního bankovnictví Komerční banky, kde má na starosti tým ekonomických analytiků zaměřujících se na makroekonomickou analýzu českého hospodářství a analýzu jednotlivých segmentů finančního trhu (devizový trh, peněžní trh, trh úrokových sazeb a dluhopisů, akciový trh). Problematikou makroekonomické analýzy a finančními trhy se v Komerční bance zabývá od svého nástupu v roce 1998.  

Jan Vejmělek působí od roku 2013 jako odborný asistent na Katedře měnové teorie a politiky Fakulty Financí a účetnictví VŠE v Praze se zaměřením na makroekonomickou analýzu a devizové trhy. V roce 2018 vládou ČR byl jmenován členem Výboru pro rozpočtové prognózy na první funkční období a v roce 2021 na druhé. Jan Vejmělek je členem výkonné rady vědeckého časopisu Prague Economic Papers, prognostického panelu České bankovní asociace či Czech CFA Society.