fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1
Informace k provozu školy od 1. záři 2021 a k testování žáků Covid
Měsíční plán akcí: září 2021
2 3
První zasedání školské rady v nově zvoleném složení
4
(Po)maturitní ples 4.A (2017-2021)
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14
EVVO: Jizerské hory
EVVO: Grafitový důl Český Krumlov a Rozhledna Kleť
15 16 17 18 19
20 21
TalentAkadamie 2021
22 23 24 25 26
27 28 29 30
Logická olympiáda 2021 - přihlašování
1
Aplikace Bakaláři (aktuální stav)
Měsíční plán akcí: říjen 2021 (aktualizováno)
2 3
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Studentský summit (1): Jak jsme se dostali na summit

Studentský summit (1): Jak jsme se dostali na summit



Datum konání:
23.10.2021

Pražský_studentský_summit_2011_(logo) (1).pngStejně jako loni navštívil naši školu náš absolvent Štepán Komárek s nabídkou účasti v Pražském studentském summitu a stejně jako loni nezůstal neoslyšen. Na naši loňskou účast navazuje náš tým, který doznal významné obměny.

Ale vše se dočtete v následujícím článku, který jak věřím, se stane prvním příspěvekem ze seriálu článků, v nichž nás budou členové informovat o své účasti. Tentokrát jej připravil Matouš Mlčkovský z kvinty. Děkuji mu za něj.

Přejeme našemu týmu hodně úspěchů.

Jak jsme se dostali na summit

Ilustrační obrázek (Zdroj: Wikimedia Commons)Stejně, jako tomu bylo v minulých letech, tak i v letošním roce probíhá studentský vzdělávací projekt - Pražský studentský summit (PSS). Tento podzim odstartoval 27. ročník, do něhož jsme si po vzoru minulého roku podali přihlášku a zkusili znovu poměřit vědomosti a schopnosti s dalšími tuzemskými týmy. V pondělí 4. října se ukázalo, že naše snaha nepřišla vniveč, protože jsme byli přijati do modelu OSN, jakožto delegace Srbské republiky. Ještě větší radost nám přinesla pozice, na níž jsme se umístili. Dosáhli jsme 54. místa ze 119 přihlášených delegací, takže umístění v 1. polovině uchazečů je pro nás příjemným začátkem. 

Než se přesuneme k průběhu přijímacího řízení, tak bych rád krátce přiblížil, co vlastně summit je a o co v něm jde. Pražský studentský summit je celoroční vzdělávací projekt pro více než 300 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky, který je pořádán Asociací pro mezinárodní otázky. Díky tomuto projektu si studenti mohou rozšiřovat obzory v oblastech jako je např. mezinárodní dění, lidská práva, ekonomie, mezinárodní vzdělávací, vědecké a kulturní spolupráce, světová bezpečnost či životní prostředí. Náplní projektu je simulace jednání tří mezinárodních organizací OSN (v níž se nacházíme), NATO a EU (pro vysokoškoláky). Během jednání se probírají různorodá témata v širokém spektru oborů. Summit probíhá formou pěti přípravných setkání na VŠE v Praze a je ukončen finální závěrečnou konferencí, která se uskuteční na jaře. Oproti loňskému ročníku je naše nadšení mnohem větší, protože minimálně 1. přípravné setkání, které proběhne již 23. 10.,  je plánované v prezenční a nikoliv v distanční podobě. 

Vlajka Srbské republiky

A nyní již k přijímacímu řízení. Přihláška se dohromady skládala ze tří částí. První třetinou byla interpretační část, v níž jsme měli zodpovídat otázky týkající se příkladové rezoluce z minulého ročníku a tím prokázat orientaci v diplomatických dokumentech. Následovala část vyhledávací, ve které jsme hledali odpovědi na velice zapeklité otázky. Uvedu zde příklad jedné velice povedené a těžké otázky: I v současnosti existuje jeden evropský stát, jehož území se rozkládá na africkém kontinentě. Ve stejném roce, kdy se tento stát stal počtvrté nestálým členem Rady bezpečnosti OSN, vypukla válka. Kdo byl v té době ministrem dopravy ve státě, který válku začal? A po vyhledávací sekci na nás čekala část argumentační, jejímž předmětem hodnocení byla námi napsaná esej na téma: Měly by být vytvořeny stálé vojenské jednotky OSN? Po vypracování všech úkolů jen stačilo vyplnit přihlašovací formulář a počkat na vyhlášení. A jak již sami víte z předchozích odstavců, tak se nám zadařilo a povedlo se nám na summitu získat místo. 

Nyní se již pilně připravujeme na následující měsíce, které z nás na delší čas vytvoří diplomaty.