Informace k provozu školy od 1. záři 2021 a k testování žáků Covid
Měsíční plán akcí: září 2021
První zasedání školské rady v nově zvoleném složení
(Po)maturitní ples 4.A (2017-2021)

Úvod > O škole > Aktuality > Třikrát a dost! aneb Výuka informatiky zábavně

Třikrát a dost! aneb Výuka informatiky zábavně

8.12.2020

Otázka (ilustrační obrázek)Mnozí z Vás nejspíše znají rčení „třikrát a dost“ ve spojení se soudním světem, např. recidivista, který spáchá dvakrát určitý přestupek, se potřetí nevyhne trestu přísnějšímu. Díky hře, kterou pan inženýr Školník během distanční výuky připravil, má celkem 85 studentů 1. – 4. ročníku šanci vyzkoušet si tuto „zásadu“ na vlastní kůži. S jediným, avšak podstatným rozdílem. Místo narůstajících trestných roků strávených na gymnáziu jsme ze hry mohli nanejvýš vypadnout. Lákavé, že?

Jitka Smutná na akci v AdamověNení divu, že se hra mezi studenty snad těší poměrně velké oblibě. A to nejen proto, že jsou body z ní získané součástí klasifikace pro IKT a SIV. Úspěch spočívá ve správném zodpovězení zajímavých, postupem času složitějších a bodově hodnotnějších otázek, které mají souvislost s výukovými předměty. Kdo potřetí nezodpoví a ani se o to nepokusí, vypadává. K nalezení správné odpovědi je studentům umožněno hledat i na internetu. Šanci tak dostane i ten, kdo se zrovna v daném odvětví, ze kterého otázka vychází, neorientuje.

Jindřichův Hradec - 15. poledníkV prvním kole se do soutěže zapojilo 71 hráčů. Na rozehřátí postoupili všichni, kteří zodpověděli (i nesprávně) otázku „Jak se jmenuje současná česká herečka, jejíž bratr Eduard byl v 80. letech minulého století konstruktérem originálních, především osmibitových počítačů?“ Na rozmyšlenou nám byl dán týden. Pak došlo k odhalení správné odpovědi (herečka Jitka Smutná), rozdání bodů a nastal čas na další otázku.

Prachatice - průsečík 14. poledníku a 49. rovnoběžkyTentokrát ze zcela jiného oboru. Tím byla geografie. U otázky „O kolik minut později nastává západ slunce v Prachaticích oproti Jindřichovu Hradci?“ došlo ke znatelnému úpadku, i např. přesto, že je podíl studentů maturujících z geografie v tomto školním roce jeden z nejvyšších. Správným výsledkem byly čtyři minuty, jelikož jsou od sebe města vzdálena jeden stupeň zeměpisné délky. Celkem bylo za druhé kolo zasláno 22 správných odpovědí s tím, že plný počet bodů po obou kolech má 21 studentů.

Kdy hra skončí, není určeno, tudíž ani počet kol. Předpokládaným vítězem bude jistě ten, kdo po některém z kol zůstane v soutěži jako jediný, nebo bude mít nejvyšší počet bodů.

Každopádně už teď to začíná být opravdu napínavé.

Pozn. webmastera:

• Datum konání akce je den, kdy končí aktuální třetí kolo a bude položena nová otázka, tentokrát již za tří body.
  • První otázkou jsem chtěl mj. upozornit na pozoruhodné technické či umělecké nadání všech čtyř sourozenců Smutných. Na obr. Jitka Smutná na kulturní akci v Adamově (zdroj Wikimedia Commons).
  • Druhá otázka je insirována dvěma geograficky zajímavými místy v Jihočeském kraji. Jindřichův Hradec leží na 15. poledníku v.d. (viz obr. - zdroj Wikimedia Commons), průsečík 14. poledníku a 49. rovnoběžky se nachází na v Prachaticích v Lázních sv. Markéty (viz obr. - zdroj oficiální web města Prachatice).