Aktualizace školních stránek v listopadu 2020
Bobřík informatiky: Výsledky kategorie SENIOR
Výuka v nižším stupni víceletého gymnázia od 30. listopadu 2020
Měsíční plán akcí: prosinec 2020
Maturitní předměty ve třídě 4.A (2017-2021)
Soutěž Finanční gramotnost
Školní kolo Ekonomické olympiády
Dnes jsme měli mít maturák :-(
Provoz školy od 7. prosince 2020
Třikrát a dost! aneb Výuka informatiky zábavně
Burza škol online
Výsledky Ekonomické olympiády
Maturitní zpravodaj č. 53/2020
USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 14.12.2020 č. 1335 o přijetí krizového opatření
Vánoční kvíz (výsledky)
Měsíční plán akcí: leden 2021
INFORMACE K PROVOZU ŠKOLY OD 27. PROSINCE DO 10. LEDNA

Úvod > O škole > Aktuality > Vánoční kvíz (výsledky)

Vánoční kvíz (výsledky)

24.12.2020

Vánoční věnecV předvánočním čase se pan učitel Jiří Školník rozhodl, že studentům milevského gymnázia zpříjemní domácí výuku a vymyslel kvíz, kterého se mohli zúčastnit všichni žáci. Ze všech oslovených odevzdalo výsledky 45 žáků. To je považováno za úspěch. Z těchto 45 soutěžících deset získalo plný počet deset bodů. Pan učitel Školník zadal žákům otázky s vánoční tématikou. Při hledání správných odpovědí se dozvěděli různé zajímavosti o vánočních zvycích u nás i v zahraničí.

Lití olovaPři odevzdání kvízových otázek byly panem učitelem Školníkem zjištěny následující chyby a problémy. První potíží se stala slovenská kapustnica. Otázkou bylo, zda se tato polévka vaří z kapusty (u nás košťálová zelenina). Správnou odpovědí bylo, že se kapustnica vaří ze zelí (slovensky kapusta). Další potíží byla nejspíše nepozornost. Tento problém nastal v otázce, kde se pan učitel ptal, zda  tři mudrci z východu (Tři králové) přinesli Ježíšovi do Betléma zlato, kadidlo a myrtu. Není to pravda, protože přinesli zlato, kadidlo a myrhu. Myrta je keř a myrha pryskyřice. Na otázku, zda si astronomové myslí, že Betlémská hvězda má souvislost s planetou Jupiter, bylo správnou odpovědí ano. JoulipukkiTady se názory často rozcházely, protože odpověď je poněkud nejednoznačná. Učitel touto otázkou chtěl studenty upozornil na konjunkci Jupiteru a Saturnu v těsně před Vánocemi roku 2020. 1024px-Albrecht_Dürer_-_Adorazione_dei_Magi_-_Google_Art_Project.jpgPoslední obtíží byla otázka spojená s Českou mší vánoční, zvanou též Hej mistře. Někdo přehlédl, nečetl "kdo pojede v sudu", takže vynechal, ojediněle někdo píše, že video nespustil. Text někdo neposlouchal (nebo nečetl - text se dá na internetu najít), takže odpovídal místo toho, že dary doveze Tomek, např. pastýř (vousatý). Na otázku, kdo pojede k Ježíškovi v sudu, byl uznán vedle vlka i pes, někdo odpověděl dokonce liška. Odpovědí na tuto otázku byla animace v doprovodném kresleném filmu.

V kvízu se objevila různá vánoční témata. Lidové zvyky (lití olova), které mj, symbolizovaly Vánoce v českém filmu Pelíšky. Tradiční vánoční jídla (kuba či kapustnica). Vánoční zvyky v různých zemích a kdo obdarovává děti (Joulupukki, který obdarovává děti ve Finsku). Křesťanské vánoce (Tři králové a jejich dary, Betlémská hvězda i pohled současné astrononomie na ni). Jakub Šimon Jan Ryba (fiktivní portrét)Smyslem otázek bylo i připomenout žákům nádhernou českou vánoční církevní skladbu Hej mistře a seznámit je s málo známou televizní verzí spojenou s animovaným filmem s využitím krásných obrázků Josefa Lady.

Tento příspěvek napsala jedna z účastnic, která patřila mezi deset, kteří zodpověděli otázky zcela správně, Michaela Neumannová z kvarty. Podle mě, zadavatele otázek, hra svůj cíl snad splnila, zájemce o kvíz pobavila a snad také trochu poučila, ostatně soutěž se jmenovala Vánoční (snad) zábavný kvíz :-).

Obrázky:

1. Vánoční věnec (volné dílo)
  2. Proces lití olova (zdroj Wikimedia Commons autor: Micha L. Rieser)
  3. Muž oblečený jako Joulupukki v Helsinkách (zdroj Wikimedia Commons)
  4. Albrecht Dürer, Klanění tří králů, olej na plátně, 98×111 cm, 1504, Galleria degli Uffizi, Florencie (volné dílo)
  5. Fiktivní portrét J. J. Ryby (volné dílo)