Informace k provozu školy od 31. května 2021
Zahájení maturit ve třídě 4.A
Maturity: třídy se vystřídaly
Jak říkávají absolventi: "Maturita je už zandaná..."
Informace k provozu školy od 8. června 2021
Výsledky základního kola soutěže Nejlepší JA Titan tým
Po dvou letech Tomijo opět "na bedně"
Vyhlášení 2. kola přijímacího řízení pro přijímací ke studiu
Tři naši absolventi na přednášce ředitele BIS
Informace k provozu školy od 15. června 2021
Výsledky 2. kola přijímacího řízení pro školní rok 2021/22
Fotogalerie: Tak trochu jiná hodina tělesné výchovy
Závěrečný piknik 1.A
Fotogalerie: Sportovní dny třídy kvinta
Fotogalerie: Sportovní dny třídy kvinta
Žákovský článek: Ohlédnutí za školním rokem 2020/21
Měsíční plány akcí: červenec a srpen 2021

Úvod > O škole > Aktuality > Vánoční kvíz (výsledky)

Vánoční kvíz (výsledky)

24.12.2020

Vánoční věnecV předvánočním čase se pan učitel Jiří Školník rozhodl, že studentům milevského gymnázia zpříjemní domácí výuku a vymyslel kvíz, kterého se mohli zúčastnit všichni žáci. Ze všech oslovených odevzdalo výsledky 45 žáků. To je považováno za úspěch. Z těchto 45 soutěžících deset získalo plný počet deset bodů. Pan učitel Školník zadal žákům otázky s vánoční tématikou. Při hledání správných odpovědí se dozvěděli různé zajímavosti o vánočních zvycích u nás i v zahraničí.

Lití olovaPři odevzdání kvízových otázek byly panem učitelem Školníkem zjištěny následující chyby a problémy. První potíží se stala slovenská kapustnica. Otázkou bylo, zda se tato polévka vaří z kapusty (u nás košťálová zelenina). Správnou odpovědí bylo, že se kapustnica vaří ze zelí (slovensky kapusta). Další potíží byla nejspíše nepozornost. Tento problém nastal v otázce, kde se pan učitel ptal, zda  tři mudrci z východu (Tři králové) přinesli Ježíšovi do Betléma zlato, kadidlo a myrtu. Není to pravda, protože přinesli zlato, kadidlo a myrhu. Myrta je keř a myrha pryskyřice. Na otázku, zda si astronomové myslí, že Betlémská hvězda má souvislost s planetou Jupiter, bylo správnou odpovědí ano. JoulipukkiTady se názory často rozcházely, protože odpověď je poněkud nejednoznačná. Učitel touto otázkou chtěl studenty upozornil na konjunkci Jupiteru a Saturnu v těsně před Vánocemi roku 2020. 1024px-Albrecht_Dürer_-_Adorazione_dei_Magi_-_Google_Art_Project.jpgPoslední obtíží byla otázka spojená s Českou mší vánoční, zvanou též Hej mistře. Někdo přehlédl, nečetl "kdo pojede v sudu", takže vynechal, ojediněle někdo píše, že video nespustil. Text někdo neposlouchal (nebo nečetl - text se dá na internetu najít), takže odpovídal místo toho, že dary doveze Tomek, např. pastýř (vousatý). Na otázku, kdo pojede k Ježíškovi v sudu, byl uznán vedle vlka i pes, někdo odpověděl dokonce liška. Odpovědí na tuto otázku byla animace v doprovodném kresleném filmu.

V kvízu se objevila různá vánoční témata. Lidové zvyky (lití olova), které mj, symbolizovaly Vánoce v českém filmu Pelíšky. Tradiční vánoční jídla (kuba či kapustnica). Vánoční zvyky v různých zemích a kdo obdarovává děti (Joulupukki, který obdarovává děti ve Finsku). Křesťanské vánoce (Tři králové a jejich dary, Betlémská hvězda i pohled současné astrononomie na ni). Jakub Šimon Jan Ryba (fiktivní portrét)Smyslem otázek bylo i připomenout žákům nádhernou českou vánoční církevní skladbu Hej mistře a seznámit je s málo známou televizní verzí spojenou s animovaným filmem s využitím krásných obrázků Josefa Lady.

Tento příspěvek napsala jedna z účastnic, která patřila mezi deset, kteří zodpověděli otázky zcela správně, Michaela Neumannová z kvarty. Podle mě, zadavatele otázek, hra svůj cíl snad splnila, zájemce o kvíz pobavila a snad také trochu poučila, ostatně soutěž se jmenovala Vánoční (snad) zábavný kvíz :-).

Obrázky:

1. Vánoční věnec (volné dílo)
  2. Proces lití olova (zdroj Wikimedia Commons autor: Micha L. Rieser)
  3. Muž oblečený jako Joulupukki v Helsinkách (zdroj Wikimedia Commons)
  4. Albrecht Dürer, Klanění tří králů, olej na plátně, 98×111 cm, 1504, Galleria degli Uffizi, Florencie (volné dílo)
  5. Fiktivní portrét J. J. Ryby (volné dílo)