Měsíční plán akcí: duben 2019
Fotogalerie: Praktická maturita z chemie
Tisková zpráva: Štěpánka Slámová opět nejlepší v kraji
Termíny maturitní zkoušky JARO 2019
Jednotné zkušební schéma maturitních písemek
Maturitní zpravodaj č. 50/2019 - český jazyk
Fotogalerie: OK Odznaku všestrannosti
Dubnové písemné maturitní práce společné části MZ
MN: Tereza Mužíková postoupila do krajského kola
Přihlášky k maturitě v sextě (2013-2019)
Maturitní zpravodaj č. 48/2019 - cizí jazyky
Dubnové písemné maturitní práce společné části MZ
Dadaismus a hodiny výtvarné výchovy
KK soutěže v programování
Branný závod
Fotogalerie: Poslední zvonění
Krajské kolo soutěže v programování
Tisková zpráva: Sekundáni vyrazili do Prahy za kulturou a poznáním
Pořadí přijatých uchazečů do 4G
Pořadí přijatých uchazečů do 6G
Měsíční plán akcí: květen
Maturitní zpravodaj č. 49/2019 - matematika

Úvod > O škole > Aktuality > Vivat Latina, vivant Micaela et Cristina!

Vivat Latina, vivant Micaela et Cristina!

18.3.2016

Micaela et Cristina Dne 18. 3. 2016 se ve smíchovském domě dětí a mládeže uskutečnilo zemské kolo soutěže Certamen Latinum. V kategorii A (do 2 let výuky) naší školu reprezentovala Kristýna Janotová (oktáva) a v kategorii B (nad 2 roky) pak Michaela Blažková (oktáva).

Všechny soutěžící zde čekaly tři disciplíny, na jejichž vyřešení bylo vymezeno 90 minut. Jako první se účastníci potýkali s překladem latinského textu do češtiny. Součástí bodování byla i gramatická a stylistická správnost přeloženého textu. V další části pak na všechny čekaly úlohy z latinské gramatiky. Poslední částí byla část kulturní. V ní soutěžící odpovídali na otázky z historie, filozofie, literatury i frazeologie.

Kristýna ve své kategorii dosáhla na poměrně slušný bodový zisk. V silné konkurenci studentů gymnázií z celých Čech to však stačilo pouze na 17. místo. Michaela pak ve vyšší kategorii obsadila 5. místo, které jí zajistilo postup do republikového finále.

Blahopřejeme dívkám k velkému úspěchu, děkujeme jim za vzornou reprezentaci školy a Michaele přejeme hodně úspěchů v ústředním kole.

Lingua Latina non mortua, sed viva est. Vivat Latina, vivant Micaela et Cristina!

("Motto" je inspirováno Mgr. Davidem Frantou, porotcem zemského kola Certamen Latinum v kategorii A.)

Výsledková listina A - ČechyVýsledková listina A - MoravaMezi jazyky, jejichž soutěže organizuje Národní institut dětí a mládeže, patří i latina. Soutěž v latině se jmenuje Certamen Latinum ("latinské zápolení"). Od soutěží v ostatních jazycích se liší tím, že není konverzační, nýbrž probíhá formou písemné zkoušky.

Soutěž probíhá ve dvou kategoriích. Kategorie A je určena pro žáky, kteří se učí latině do dvou let výuky, B pro ty, kteří se latině věnují jak dva roky. Ze školního kola může škola vyslat v jedné kategorii pouze jednoho žáka do škola zemského (českého či moravského). V každé kategorii může postoupit ze zemských kol nanejvýš 5 soutěžících, což znamená, že do ústředního "zápolení" se může zapojit maximálně 20 studentů (po deseti v obou kategoriích).

bc.jpgVýsledková listina B - MoravaPořadatelem ústředního kola je v posledních letech Gymnázium Arabská v Praze 6 - Vokovicích. Právě tam se letos 7. dubna sjedou studentky a studenti z celé naší vlastí k čestnému "boji" o titul nejlepšího středoškolského latiníka. Jejich jména můžete vidět ve výsledkových listinách z obou zemských kol v obou kategoriích.

Fotogalerie:

Fotky převzaty z galerie DDM Praha 5