Žáci 2.A se ve čtvrtek 20. března 2025 vydali na školní exkurzi do Prahy, aby teorii při výuce literatury doplnili skutečnými kulturními zážitky. Dopoledne absolvovali divadelní představení na Nové scéně Národního divadla. Laterna magika uvedla v dopoledním čase vhodném pro školy představení nazvané Poe, ve kterém zajímavými audiovizuálními efekty přiblížila divákům atmosféru poezie a povídek amerického spisovatele E. A. Poea. Odpoledne pak přišla na řadu komentovaná prohlídka historické budovy Národního divadla, a tak si výsledky práce národních obrozenců v 19. století mohli naši studenti prohlédnout na vlastní oči...
Dodám, že tyto řádky napsala jejich učitelka českého jazyka a literatury Mgr. Jana Plavcová, které cestovala společně s nimi jakožto pedagogický dozor ještě s Kateřinou Kolářovou.
Národní divadlo v Praze patří mezi nejznámější divadla v České republice. Jeho hlavní budova byla postavena v novorenesančním slohu architektem Josefem Zítkem na rohu Národní třídy a Masarykova nábřeží na Novém Městě, je národní kulturní památkou a jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi, jak z hlediska obecně národně kulturního a historického, tak i z hlediska čistě architektonického.
Národní divadlo navazovalo na činnost Prozatímního divadla a otevřelo se roku 1881, resp. po požáru znovu v roce 1883. V 70. letech minulého století byla podniknuta rozsáhlá rekonstrukce. Pří ní byla jednak opravena původní budova. Byl také zmenšen přilehlý klášter voršilek a na zabrané ploše vznikly nové budovy, pojmenované jako Nová scéna, Provozní budova a Restaurační budova.
Dnes kromě scény v hlavní budově spadá pod Národní divadlo ještě sousední Nová scéna, Stavovské divadlo a Státní opera. Soubory Národního divadla jsou rozděleny na Činohru, Operu, Balet a Laternu magiku
Nová scéna Národního divadla je novodobá postmoderní divadelní budova, která vznikla v Praze na Novém Městě na Národní třídě v letech 1977–1983. Někdy bývá označována také jako brutalistní. V roce 2021 byla budova Nové scény prohlášena kulturní památkou.
Jedním z problémů výstavby NS byla nutnost zajistit zvukovou izolaci sálu proti hluku z velmi frekventované Národní třídy. To bylo nakonec vyřešeno těžkým fasádním pláštěm s obkladem z kamenných desek ze zeleného kubánského mramoru, před kterým je předsazena stěna z vyfoukaných skleněných tvarovek. Těchto nepřehlédnutelných tvarovek, které tvoří typický vzhled budovy Nové scény, je celkem 4306, každá má rozměr 80 × 60 × 40 cm a váží cca 40 kg.
Edgar Allan Poe (1809 – 1849) je považován za zakladatele detektivního žánru.
Divadelní hra Poe je až hororově laděná inscenace inspirovaná životem a tvorbou Edgara Allana Poea. V inscenaci Laterny magiky, která v sobě mísí tanec, zpěv, původní hudbu, hru na nástroje, výraznou scénografii i impozantní kostýmy, objekty či loutky, ožívají Edgar Allan Poe i postavy z jeho magického světa. (Zdrojem všech tří článků je Wikipedie)
Exkurze z pohledu Elišky Humlové:
V půl desáté jsme se sešli před Novou scénou Národního divadla a šli na představení Poe. Představení bylo moc pěkné, krásně zkombinovali hudbu, tanec a divadlo. Mělo svojí napjatou a trochu i hororovou atmosféru přesně jako povídky od Poea, kterými bylo inspirováno.
© 2025 Gymnázium, Milevsko, Masarykova 183, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Povinně zveřejňované informace, Mapa webu
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO