Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1
P.F. 2022
Měsíční plán akcí: leden 2022
2
3
Informace pro školy o screeningovém testování s účinností od 3.1.2022
PRODLOUŽENÍ ČASOVÉHO LIMITU PRO DIDAKTICKÉ TESTY SPOLEČNÉ ČÁSTI
4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
Futsalisté opět překvapili
14 15 16
17
Testování od 17. ledna 2022
18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Hlavní strana > Aktuality > Závěrečná konference Pražského studentského summitu

Závěrečná konference Pražského studentského summituDatum konání:
8.4.2021

PSS logoVe čtvrtek 8. 4. odstartovala závěrečná konference 26. ročníku Pražského studentského summitu (PSS), kterou vyvrcholila naše celková účast v tomto vzdělávacím projektu. 

Jelikož je tento článek také mým posledním k tomuto tématu, začnu od úplného začátku a připomenu vám, jak vlastně naše působení na summitu probíhalo a co vše se za poslední půlrok událo. 

Poté, co jsme se díky přijímací eseji v říjnu kvalifikovali do modelu OSN jakožto zástupci Senegalské republiky, začal běh na delší trať. Získali jsme možnost zastupovat západoafrický stát v následujících výborech: DISEC, ECOFIN a SPECPOL. V DISECu - prvním výboru Valného shromáždění OSN, zabývajícím se tématy odzbrojení a mezinárodní bezpečnosti, zasedal za senegalskou republiku Filip Kortan (sexta). Ten se ve svém orgánu zabýval tématy jako: dětští vojáci, kybernetická bezpečnost a regulace obchodu se zbraněmi.

V ECOFINu - druhém výboru Valného shromáždění OSN zabývajícím se socio-ekonomickými otázkami, reprezentovala naši delegaci Julie Kotalíková (sexta). V tomto orgánu se probírali otázky ohledně krádeže intelektuálního vlastnictví, boji proti šedé ekonomice a vlivu inovací na světovou ekonomiku. 

Ve SPECPOLu - čtvrtém zvláštním výboru Valného shromáždění pro politické otázky a otázky dekolonizace jsem hájil zájmy Senegalu já - Matouš Mlčkovský  (kvarta). V SPECPOLu se projednávaly témata jako palestinští uprchlíci, Čína a Hong Kong a politické násilí. 

Závěrečné konferenci předcházelo pět přípravných setkání (workshopů), na nichž jsme probírali výše zmíněná témata a také cvičili ostatní diplomatické schopnosti, např. správné přednesy projevů či korektní vystupování na politické půdě. Workshopy probíhaly vždy v sobotu a to v odpoledních hodinách od 13:00 do 17:00. 

Vlajka Senegalské republikyA teď již přímo k závěrečné konferenci. Ta začala společnou úvodní částí ve čtvrtek 8. 4. v 18:00, kde jsme měli mimo jiné možnost poslechnout projevy významných hostů a načerpat nové vědomosti. Poté již následovaly tři jednací dny - pátek, sobota a neděle (vždy od 9 - 17, samozřejmě s obědovou pauzou), kde se znovu a tentokrát již velice podrobně probírala a prodiskutovávala témata, kterým se jednotlivé výbory věnovaly. Kromě toho, jsme zažili i krizové jednání, kdy nám do plánu vstoupily nečekané problémy a my tedy museli v časovém presu předněji vyřešit je. V mém výboru - SPECPOLu se např. řešil konflikt mezi Indií a Pákistánem, kdy se strhl boj o vlastnictví sporného území Kašmíru. 

V  neděli 11. 4. proběhl poslední jednací den, závěrečné konference PSS. Jednání byla ukončena před 5. hodinou odpolední a v 17:00 započalo slavnostní zakončení celé půlroční akce. 

Jakožto předseda senegalské delegace bych chtěl vyjádřit obrovské DÍKY, celému organizačnímu týmu, našim spoludelegátkám a spoludelegátům, ale především našim orgánovým předsednictvům. Ze summitu si odnášíme mnoho nových zkušeností a vědomostí, k nimž  bychom se možná ani nikdy nepropracovali. Jelikož jsem z naší delegace jediným účastníkem, který v tomto roce nematuruje, zůstanu tedy na konci školního roku 2020/2021 jediným, který se bude moci příští rok zúčastnit středoškolského modelu OSN znovu. Pokud se mi na podzim tato příležitost naskytne, rád ji využiji.  

za delegaci Senegalské republiky ve 26. ročníku PSS 

Průběh 26. ročníku PSS

24. 9. 2020 jsme psali PSS

11.11.2020 jsme přinesli tiskovou zprávu o studentských volbách a naší účasti v PSS

23.11.2020 jsme psali o druhém online workshopu