fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 1
Měsíční plán akcí: březen 2018
2 3 4
5 6
Pohodáři
7 8 9
Beseda o studiu pedagogiky volného času
Beseda o studiu pedagogiky volného času - pohled naší žákyně
10 11
12
Rozvrh - ukázka studentské práce
13 14 15 16
Matematický klokan
Školní poradenské pracoviště
Fotogalerie: Matematický klokan
Výsledky Matematického klokana 2018
17 18
19 20
Pavla druhá v KK Dějepisné olympiády!
21 22
Pohár Josefa Masopusta
23 24 25
26 27
Aneta Haškovcová – hudba ke mně odjakživa patřila
Poděkování za pomoc při organizaci Sportovních her seniorů
Sportovní hry seniorů (doplněno)
28 29 30 31 1
Měsíční plán akcí: duben 2018
Tematicky zaměřené maturitní zpravodaje k maturitě JARO 2018
Drobečková navigace

Úvod > Ekonomika a finance I > Akcie a dluhopisy > Dluhopisy

Dluhopisy

Dluhopisy neboli obligace patří mezi dlouhodobé cenné papíry a to cenné papíry úvěrové. Dluhopis dokládá vznik závazku dlužníka vůči věřiteli, představuje příslib, že dluh bude uhrazen včetně výnosu ve lhůtě splatnosti.

Podle emitenta se dluhopisy člení na:

  1. Státní dluhopisy - v ČR jsou vydávány Ministerstvem financí ČR. Na trh je uvádí ČNB formou aukce. Státní dluhopisy jsou jistou, stabilní investicí s relativně nízkým úrokem.
  2. Komunální dluhopisy - v ČR jsou vydávány samosprávnými celky (kraje, obce) pouze se souhasem Ministerstva financí ČR. Slouží pro financování dlouhodobých investic krajů nebo obcí. Jejich rizikovost a výnost je srovnatelná se státními dluhopisy.
  3. Bankovní dluhopisy - jsou emitovány bankami. Banky je emitují s cílem získat další finační prostředky, které mohou dále půjčovat klientům formou úvěru. Jejich rizikovost i výsnost je o něco vyšší než u státních či komunálních.
  4. Podnikové dluhopisy - vydávají firmy zejména na zajištěnlí dlouhodobých investic. Vzhledem k tomu, že jsou to z uvedených druhů dluhopisů dluhopisy nejvíce rizikové, neboť u nich je pravděpodobnost nesplacení nejvyšší, jsou emitenti nuceni nabízet vyšší úrok než u ostatních druhů.

Kupon určuje výši výnosu z dluhopisu. Druhy kuponů:

  1. Pevný kupon - výnos je stanoven procentem z ceny dluhopisu a je garantován na celou dobu splatnosti.
  2. Proměnlivý kupon - jeho výnos závisí referenční sazbě (úroková sazba, za kterou si půjčují banky), k níž je připočtem tzv. rizikový výnos.
  3. Nulový kupon - výnos není stanoven procentem, ale rozdílem mezi nominální hodnotou, kterou se dlužník zavazuje uhradit, a nákupní cenou, která je nižší.

S dluhopisy lze obchodovat za tržní cenu. Kontrolu nad obchody s dluhopisy vykonává ČNB, která rovněž schvaluje jejich emise. Obchody probíhají ve státem stanoveném regulačním rámci.

Drobní investoři mohou investovat do dluhopisových fondů, které vytvářejí portfolia z různě rizikových dluhopisů a umožňují investorům podílet se tak výnosu z portfolia fondu.