INFORMACE K PROVOZU ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ OD 1. ÚNORA 2021 DO 14. ÚNORA 2021
Měsíční plán akcí: únor 2021
Napsali o nás: Online příprava na přijímačky na gymnáziu zlákala i přespolní
Ředitel školy stanoví: Změny v konání maturitních zkoušek JARO 2021
Den otevřených dveří online 11. února 2021
Tiskopis přihlášky
Režim školy od 15.2.2021 (aktualizováno 15.2.2021)
Okresní kolo Zeměpisné olympiády
Režim školy od 27.2 do 21.3.2021
Aktualizace školních webových stránek v únoru 2021

Úvod > Ekonomika a finance I > Akcie a dluhopisy > Dluhopisy

Dluhopisy

Dluhopisy neboli obligace patří mezi dlouhodobé cenné papíry a to cenné papíry úvěrové. Dluhopis dokládá vznik závazku dlužníka vůči věřiteli, představuje příslib, že dluh bude uhrazen včetně výnosu ve lhůtě splatnosti.

Podle emitenta se dluhopisy člení na:

1. Státní dluhopisy - v ČR jsou vydávány Ministerstvem financí ČR. Na trh je uvádí ČNB formou aukce. Státní dluhopisy jsou jistou, stabilní investicí s relativně nízkým úrokem.
  2. Komunální dluhopisy - v ČR jsou vydávány samosprávnými celky (kraje, obce) pouze se souhasem Ministerstva financí ČR. Slouží pro financování dlouhodobých investic krajů nebo obcí. Jejich rizikovost a výnost je srovnatelná se státními dluhopisy.
  3. Bankovní dluhopisy - jsou emitovány bankami. Banky je emitují s cílem získat další finační prostředky, které mohou dále půjčovat klientům formou úvěru. Jejich rizikovost i výsnost je o něco vyšší než u státních či komunálních.
  4. Podnikové dluhopisy - vydávají firmy zejména na zajištěnlí dlouhodobých investic. Vzhledem k tomu, že jsou to z uvedených druhů dluhopisů dluhopisy nejvíce rizikové, neboť u nich je pravděpodobnost nesplacení nejvyšší, jsou emitenti nuceni nabízet vyšší úrok než u ostatních druhů.

Kupon určuje výši výnosu z dluhopisu. Druhy kuponů:

1. Pevný kupon - výnos je stanoven procentem z ceny dluhopisu a je garantován na celou dobu splatnosti.
  2. Proměnlivý kupon - jeho výnos závisí referenční sazbě (úroková sazba, za kterou si půjčují banky), k níž je připočtem tzv. rizikový výnos.
  3. Nulový kupon - výnos není stanoven procentem, ale rozdílem mezi nominální hodnotou, kterou se dlužník zavazuje uhradit, a nákupní cenou, která je nižší.

S dluhopisy lze obchodovat za tržní cenu. Kontrolu nad obchody s dluhopisy vykonává ČNB, která rovněž schvaluje jejich emise. Obchody probíhají ve státem stanoveném regulačním rámci.

Drobní investoři mohou investovat do dluhopisových fondů, které vytvářejí portfolia z různě rizikových dluhopisů a umožňují investorům podílet se tak výnosu z portfolia fondu.