Beseda o národních srovnávacích zkouškách
Měsíční plán akcí: červen 2018
Mezinárodní den dětí
Výsledky 2. kola přijímacího řízení
Poděkování za pomoc při dni dětí
Odjezd na sportovně turistický kurz
Ukázka studentské práce: Panoramatické foto dronem
StreTech 2018
Fotogalerie: StreTech 2018
Nejlepší JA Titan tým 2018
Napsali (nejen) o nás: Souboj Titanu byl dokonán! Zvítězilo Gymnázium Ostrava – Hrabůvka
Plavecko-běžecký pohár 2018
Tábor aneb cesta historií města
TÝM KAPA SE ZÚČASTNÍ JA AWARD CEREMONY V PROSTORÁCH REZIDENCE VELVYSLANCE USA
Reprezentanti gymnázia opět přebírali ocenění v rezidenci velvyslance USA
Český Krumlov pohledem (nejen) z raftu
Foto z exkurze tercie do kláštera
Tisková zpráva: Exkurze primy
Konec školního roku za dveřmi
Měsíční plán akcí: červenec 2018

Úvod > Ekonomika a finance II > Hospodářský proces

Hospodářský proces

Hospodářský proces probíhá v neustálém koloběhu hospodářských činností. Smyslem hospodářského procesu je vytvořit takové statky a služby, které budou uspokojovat potřeby společnosti.

Fáze hospodářského procesu

Hospodářský proces má čtyři fáze:

1. Výroba

Výroba

V procesu výroby vznikají produkty, které jsou určeny buď:

1. konečné spotřebě - obchoduje se s nimi na trhu výrobků a služeb
  2. další výrobě - vytváří se věcný kapitál (stroje, zařízení, budovy a stavby), se kterým se obchoduje na trhu výrobních faktorů

Podstatou výroby je transformace (přeměna) vstupů (výrobních faktorů) na výstupy (výrobky a služby). Přičemž z výše uvedeného vyplývá, že část výstupů se vrací do fáze výroby jakožto vstup pro výrobu jiných výrobků a poskytování služeb.

Výrobní faktory a technologická úroveň určité země určují hranice produkčních možností této země. Hranice produkčních možností jsou všechny možné kombinace výrobků a služeb, které daná společnost může vyrobit při maximálním využití svých výrobních faktorů.

Stav, kdy firma nebo celá společnost maximálně využívá výrobní faktory, které má k dispozici, a vyrábí na hranici svých produkčních možností, se označuje jako efektivita výroby.

Výroba vedle toho, že vytváří výrobky a služby pro uspokojení našich potřeb, může však také mít negativní dopady zejména na životní prostředí. Úlohou státu je minimalizovat negativní dopady výroby na životní prostředí a společnost.

2. Rozdělováni

Rozdělování

Ti kdo se podíleli na výrobě, získávají svůj podíl na výstupech ve finančním vyjádření (zisky, úroky, mzdy a renty).

Ve fázi rozdělování vystupuje i stát, který reguluje hospodářský proces. Uskutečňuje přerozdělování pomocí daní, odvodů, sociálních dávek apod. Umožňuje, aby na rozdělování výstupu se podíleli i ti, kteří se na výrobě nepodíleli (např. důchodci, nemocní apod.)

3. Směna

Směna

Příjemci důchodů z rozdělování a přerozdělování si kupují výrobky a služby.

4. Spotřeba

Konečná fáze hospodářského procesu - uspokojování potřeb.

Subjekty hospodářského procesu

Některé úlohy státu zde již byly uvedeny. Dalšími významnými subjekty hospodářského procesu jsou domácnosti a firmy. O jejich úloze v hospodářském procesu pojednává kapitola koloběh hospodářských činností.