INFORMACE K PROVOZU ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ OD 1. ÚNORA 2021 DO 14. ÚNORA 2021
Měsíční plán akcí: únor 2021
Napsali o nás: Online příprava na přijímačky na gymnáziu zlákala i přespolní
Ředitel školy stanoví: Změny v konání maturitních zkoušek JARO 2021
Den otevřených dveří online 11. února 2021
Tiskopis přihlášky
Režim školy od 15.2.2021 (aktualizováno 15.2.2021)
Okresní kolo Zeměpisné olympiády
Režim školy od 27.2 do 21.3.2021
Aktualizace školních webových stránek v únoru 2021

Úvod > Ekonomika a finance I > Komerční banky

Komerční banky

Komerční (obchodní) banka

Budova banky se symbolem eura

Komerční (obchodní) banka je podnikatelský subjekt, který působí na finančním trhu a jeho cílem je dosáhnout zisk.

Regulaci počtu bank působících v ČR provádí Česká národní banka, která stanoví podmínky pro získání licence (povolení) k podnikání banky v ČR.

Komerční (obchodní) banka plní tři základní funkce:

1. Finanční zprostředkování - přesun finančních prostředků od věřitelů k dlužníkům.
  2. Emise bezhotovostních peněz - tvorba depozit, tj. peněz, které mají podobbu zápisů na účtech bank.
  3. Provádění platebního styku - převod bezhotovostních peněz mezi účty plátce a příjemce.

Podle klientů lze členit banky na:

1. Retailové bankovnictví - poskytování služeb občanů.
  2. Bankovnictví pro malé a střední podniky
  3. Korporátní bankovnictví - služby pro velké firmy, finanční instituce (ostatní banky) nebo orgány veřejné správy a samosprávy.

Zákazník banky

Služby komerčních banka lze rozdělit podle toho, zda banky vystupuje v roli dlužníka, věřitele či v postavení neutrálním na operace:

1. Aktivní - banka je v roli věřitele (zejména poskytování úvěrů, nákup cenných papírů - např. státních dluhopisů.
  2. Pasívní - banky je v roli dlužníka (zejména přijímaní vkladů, emise cenných papírů.
  3. Neutrální - banka není ani v roli dlužníka a ani věřitele - např. provádění platebního styku, výměna peněz, poradenství.

(Na historizujícím obr. je zákazník jisté americké banky. Zdroj: Wikimedia Commons)

Bankovní poplatky

Bankovní poplatky v EU

Za své služby banky vybírají poplatky - např. za přichozí a odchozí platky, za vedení účtu, za zaslání výpisu, za výběr z bankomatu, za vedení platební karty, za výměnu valut aj. Podobně poplatky vybírají i další finanční instituce např. stavební spořitelny: za uzavření smlouvy a vedení účtu.

Obrázek: Bankovní poplatky v EU (zdroj: Terra-klub o.p.s)

Úkol: seznamte se s bankovními poplatky na serveru www.bankovnipoplatky.com.