INFORMACE K PROVOZU ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ OD 1. ÚNORA 2021 DO 14. ÚNORA 2021
Měsíční plán akcí: únor 2021
Napsali o nás: Online příprava na přijímačky na gymnáziu zlákala i přespolní
Ředitel školy stanoví: Změny v konání maturitních zkoušek JARO 2021
Den otevřených dveří online 11. února 2021
Tiskopis přihlášky
Režim školy od 15.2.2021 (aktualizováno 15.2.2021)
Okresní kolo Zeměpisné olympiády
Režim školy od 27.2 do 21.3.2021
Aktualizace školních webových stránek v únoru 2021

Úvod > Ekonomika a finance II > Daňová soustava > Majetkové daně

Majetkové daně

Daň z nemovitostí:

Ilustrační obrázek: úžitková zahrada

Daň z nemovitostí zahrnuje daň z pozemků a daň ze staveb.

Poplatníkem daně je zpravidla vlastník nemovitosti.

Základ daně a sazba daně se liší podle druhu pozemku či stavby a podle místa, kde nemovitost leží (ve větších městech obvykle sazba větší než v menších sídlech).

Poplatník vypočte základ daně a předloží finančnímu úřadu k vyměření. Pokud nedojde k zásadní změně (změna vlastníka, druh pozemku apod.), finanční úřad provede výpočet daně podle případných nových sazeb a zašle nový daňový výměr, takže poplatník nemusí opětovně podávat daňové přiznání.

(Ilustrační obrázek užitkové zahrady je z Wikimedia Commons - autor Spednona.)

Daň z nabytí nemovitých věcí:

Předmětem daně z nabytí nemovitých věcí je úplatné nabytí vlastnického práva k nemovité věci.

Poplatníkem daně je většinou převodce vlastnického práva k nemovité věci (prodávající).

Silniční daň:

Ilustrační obrázek: dálnice

Daň se platí z vozidel, která jsou využívána k podnikání nebo jiné samostatně výdělečné činnosti.

Poplatníkem je držitel vozidla, v případě soukromých vozidel zaměstnanců, používaných zaměstnanci k pracovním cestám, zaměstnavatel.

Sazba silniční daně

Pozn.: V případě soukromého vozidla zaměstnance může zaměstnavatel hradit za každý den použití vozidla pro služební účely 25 Kč.

(Ilustrační obrázek dálnice je z Wikimedia Commons.)