Informace k provozu školy od 31. května 2021
Zahájení maturit ve třídě 4.A
Maturity: třídy se vystřídaly
Jak říkávají absolventi: "Maturita je už zandaná..."
Informace k provozu školy od 8. června 2021
Výsledky základního kola soutěže Nejlepší JA Titan tým
Po dvou letech Tomijo opět "na bedně"
Vyhlášení 2. kola přijímacího řízení pro přijímací ke studiu
Tři naši absolventi na přednášce ředitele BIS
Informace k provozu školy od 15. června 2021
Výsledky 2. kola přijímacího řízení pro školní rok 2021/22
Fotogalerie: Tak trochu jiná hodina tělesné výchovy
Závěrečný piknik 1.A
Fotogalerie: Sportovní dny třídy kvinta
Fotogalerie: Sportovní dny třídy kvinta
Žákovský článek: Ohlédnutí za školním rokem 2020/21
Měsíční plány akcí: červenec a srpen 2021

Úvod > Ekonomika a finance I > Měnový kurz

Měnový kurz

Měnový kurz je cena jedné měny vyjádřená v jednotkách měny jiné. Obvykle se udává jako podíl domácí měny ku měně zahraniční. Např. kurz eura je 25,20 – to znamená, že měnový kurz české koruny k euru je 25,20 Kč za 1 euro.

Směnárna na letišti (ilustrační obrázek)

Obr.: Měny ve světě (zdroj: Terra-klub o.p.s)

(Ilustrační obrázek: směnárna na letišti - zdroj Wikimedia Commons.)

Kurzovní lístek ČNB

Kurzovní lístek ČNB ukazuje vývoj kurzů cizích měn. Tyto kurzy devizového trhu jsou stanovovány Českou národní bankou. Kurzy jsou stanovovány vždy ve 14:15 s platností na aktuální den a následně zveřejněny.

Turisty zajímá kurz valut, který je publikován v kurzovních lístcích komerčních bank. Tyto kurzovní lístky obsahují i další kurzy, základem pro stanovení kurzu měn bank je kurzovní lístek ČNB.

Kurzovní lístek ČNB pro některé vybrané měny:

Procvičování:

Vzorový řešený příklad:

Zadání: Obdrželi jsme fakturu na částku 720 GBP, která je splatná za 30 dní. Zjistěte kolik tato částka činí v Kč dle kurzovního lístku ČNB pro dnešní den. Na základě vývoje kurzu GBP rozhodněte, zda je výhodné fakturu proplatit hned, nebo zda platbu zatím odložit (samozřejmě při respektování lhůty splatnosti).

Řešení: V ukázce kurzovního lístku vybereme GBP. Zjistíme, že se jedná o britskou libru. V přepodní tabulce vpravo vyplníme částku, zdrojovou měnu (GBP) a cílovou měnu KČ (CZK). Datum nezadáváme, požadujeme aktuální kurz. Po odeslání dat obržíme výsledek v Kč. Graf nastavíme na období měsíc a na základě růstu či poklesu kurzu GBP se rozhodneme, zda zaplatíme okamžitě, či zda platbu zatím odložíme.

Neřešené příklady:

Př. 1: Po návratu z dovolené nám zbylo 320 chorvatských kun. Kolik činí jejich hodnota v Kč dle aktuálního kurzu ČNB? Co je možno s mimi učinit?

Př. 2: V roce 1984 činila mzda britského zahradníka přibližně 2 GBP za hodinu. Kolik tato částka představuje Kč dle aktuálního kurzu ČNB?

Př. 3: V závodech Světového poháru FIS ve skocích na lyžích obdržel závodník v sezóně 2013 za každý bod 100 CHF. Kolik přibližně představuje tato tzv. "price money" za 5. místo v Kč, jestliže za toto umístění závodník obdrží 45 bodů?

Př. 4: Kolika japonským jenům odpovídala 8. února částka 15 200 USD?