Závěrečný piknik 1.A
Měsíční plány akcí: červenec a srpen 2021

Úvod > Ekonomika a finance II > Obchodní korporace > Právnické osoby

Právnické osoby

Občanský zákoník účinný od roku 2014 upravuje právnickou osobu jakožto:

Právnická osoba je uměle vytvořený subjekt, který má právní osobnost. Právnickou osobou může být sdružení osob (ať už fyzických nebo právnických) nebo také sdružení majetku. Ne každé sdružení osob nebo majetku je ale právnickou osobou. Právnickou osobou je pouze takový útvar, který za právnickou osobu prohlásí zákon. Každá právnická osoba má právní osobnost, což znamená, že je subjektem práv a povinností (je způsobilá mít práva a povinnosti) podobně jako člověk. Právní osobnost má právnická osoba od svého vzniku do svého zániku.

Občanský zákoník rozlišuje:

1. Korporace – tvoří je členové nebo společníci neboli osobní složka (corpus = tělo). Patří sem zejména obchodní korporace a občanská sdružení.
  2. Fundace jsou nadace či nadační fondy. Jejich základ (fundus) tvoří majetek určený k určitému účelu.
  3. Ústavy - osobní i majetková složka je propojena: ústav nemá členy jako korporace, ale zaměstnance, a majetek ústavu není tak chráněn jako u fundací. Jsou to především obecně prospěšné společnosti.

Veřejný rejstřík právnických osob

Občanský zákoník účinný od 1. ledna 2014 obecně zakotvuje veřejné rejstříky právnických osob s tím, že vyjmenovává základní údaje, které musí být do veřejného rejstříku právnických osob zapsány, a v dalším odkazuje na jiný právní předpis, který stanoví, jaké jsou konkrétně veřejné rejstříky právnických osob, které právnické osoby se do nich zapisují a jak, nebo které další údaje se do nich o právnických osobách zapisují, a jak se z nich vymazávají, popřípadě zda je součástí veřejného rejstříku sbírka listin.