fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1
Měsíční plán akcí: květen 2024
2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
Vyhlášení voleb do školské rady
29
Vyhlášení voleb do školské rady
30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > PRAŽSKÝ STUDENTSKÝ SUMMIT - ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE

PRAŽSKÝ STUDENTSKÝ SUMMIT - ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE



Datum konání:
30.3.2023
Datum ukončení:
2.4.2023

Náš týmVe dnech 30. 3.- 2. 4. proběhla na půdě Pražského kongresového centra závěrečná konference studentského summitu. Z naší školy se akce zúčastnili tři žáci ze třídy 3.A: Karolína Pincová, Eliška Kortanová a Marek Černý. Členy našeho týmu pro Pražský studentský summitu byli také Marian Miklavčič (4.A) a Matouš Pinc (6.S), kteří se bohužel neúčastnili z důvodu blížící se maturitní zkoušky.

Na ambasádě Nizozemského královstvíVe čtvrtek 30. 3. probíhaly návštěvy vybraných ambasád. Z minulého článku o summitu víte, že naši žáci zastupují Čínskou lidovou republiku. Bohužel nám ambasáda tohoto státu dveře neotevřela, proto jsme zvolili ambasády jiné. Eliška a Karolína navštívily ambasádu Nizozemského království a velvyslancem Davidem Rölingem a Marek Státu Izraele s velvyslankyní Annou Azari.

V Pražské křižovatceVe čtvrtek večer proběhlo slavnostní zahájení v kostele sv. Anny, známém také jako Pražská křižovatka. Probíhala zde debata o politické a bezpečnostní spolupráci v euroatlantickém prostoru s náčelníkem generálního štábu Armády České republiky Karlem Řehkou, bývalým ministrem zahraničních věcí ČR Tomášem Petříčkem a poslankyní Poslanecké sněmovny PČR Evou Decroix.

Pátek, sobota a část neděle byly věnovány jednání o bodech agendy, na které jsme si v průběhu roku připravovali stanoviska. Program začínal každý den od 9:00 a byl velice náročný. Náročné také bylo vyznat se první den v prostorách Kongresového centra. Poté, co jsme našli jednotlivé místnosti, pohltilo nás kouzlo Summitu a i ti z nás, kteří se jednání báli, se nakonec aktivně zapojili.

Ze Summitu jsme si odnesli nejen spoustu zážitků, nových přátel a zkušeností, ale i certifikát za účast, který nám může pomoci k přijetí na vysokou školu.

Marek jednal společně s delegáty dalších států v UNEPu o dostupnosti pitné vody, udržitelných městech a environmentálních dopadech těžby ropy a zemního plynu.

Karolína v orgánu ILO prosazovala čínské názory v zaměstnávání mládeže, nucené práci v soukromém prostoru a odbory v nadnárodní korporaci (union-busting).

Eliška ve WHO tvořila rezoluce o obezitě, tradiční medicíně a genetické modifikaci potravin.

Pražská křižovatka

Bývalý kostel svaté Anny v Praze na Starém Městě je jednolodní gotický klášterní kostel ze 14. století s barokními prvky v interiéru a na západní fasádě, který dnes leží uvnitř bloku mezi Anenským náměstím a Liliovou ulicí při ulici Zlatá na Starém Městě, Praze 1. Kostel ukazuje typickou architekturu mendikantských řádů, konkrétně jejich ženských větví. V době panování Josefa II. byl kostel zrušen a odsvěcen.

V tomto zrušeném kostele se nachází Pražská křižovatka, mezinárodní duchovní středisko vzniklé z podnětu bývalého prezidenta ČR, disidenta, spisovatele a dramatika Václava Havla, což je sugestivní místo nejrozmanitějších setkání, kde jsou pořádány přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, meditace a happeningy. Jejich dramaturgie je založena na plném respektu k multikulturní rozmanitosti dnešního světa.

Zajímavost: Kostel svaté Anny je považován za jeden z hlavních inspiračních zdrojů motivu zrušeného kostela svatého Jakuba ve Foglarových Stínadlech, jejichž hlavní reálnou předlohou byla nejspíše nedaleká čtvrť Na Františku. 

(zdroj Wikipedie)

V sobotu ráno přišla náhlá informace, že v Indii došlo k náhlému blackoutu. V návaznosti na něj došlo k mnoha krizím, ať už únik toxických látek do životního prostředí, bouřícím se dělníkům kvůli nedostatku práce, brutálním přístupem policie k nim a eskalaci napětí na čínsko-indické hranici. Všechno ukazovalo na to že blackout byl způsoben špatným počasím, ale pouze my delegáti Číny jsme věděli, že za tím stojí kybernetický útok naší vlády a museli jsme se podle toho zachovat. Zprvu šlo vše hladce a nikdo se nic nedozvěděl, ovšem poté pravda vyplula na povrch a naše delegace se dostala do svízelné situace. Došlo i na velmi hlasité výměny názorů mezi námi a delegáty Indie. Ovšem vše se diplomaticky vyřešilo a Čína díky naší práci vše ustála bez jediného následku a dalo by se i říci, že si i v pár ohledech polepšila.

V neděli večer proběhlo slavnostní zakončení, kde jsme si poslechli slova organizátorů Summitu a pracovníkům AMO (asociace pro mezinárodní otázky), která celou akci zaštiťovala. Ze Summitu jsme si odnesli nejen spoustu zážitků, nových přátel a zkušeností, ale i certifikát za účast, který nám může pomoci k přijetí na vysokou školu.

Určitě chceme jet i příští rok a rádi bychom touto cestou nalákali více našich spolužáků. Nabrali jsme spoustu nových vědomostí, naučili se lépe argumentovat a nepoužívat argumentační fauly, dozvěděli jsme se toho spoustu o mezinárodních vztazích a o jednotlivých bodech agendy. Příští rok můžeš jet i ty!

Naši účastníci závěrečné konference

Předcházející  článek o letošním ročníku Pražského studentského summitu