Měsíční plán akcí: duben 2024
Tisková zpráva: Divadelní Praha
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
Ukázka juda pro spolužáky
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024
Olympijský víceboj
Měsíční plán akcí: květen 2024

Úvod > O škole > Aktuality > PRAŽSKÝ STUDENTSKÝ SUMMIT - ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE

PRAŽSKÝ STUDENTSKÝ SUMMIT - ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE

30.3.2023
Datum ukončení:
2.4.2023

Náš týmVe dnech 30. 3.- 2. 4. proběhla na půdě Pražského kongresového centra závěrečná konference studentského summitu. Z naší školy se akce zúčastnili tři žáci ze třídy 3.A: Karolína Pincová, Eliška Kortanová a Marek Černý. Členy našeho týmu pro Pražský studentský summitu byli také Marian Miklavčič (4.A) a Matouš Pinc (6.S), kteří se bohužel neúčastnili z důvodu blížící se maturitní zkoušky.

Na ambasádě Nizozemského královstvíVe čtvrtek 30. 3. probíhaly návštěvy vybraných ambasád. Z minulého článku o summitu víte, že naši žáci zastupují Čínskou lidovou republiku. Bohužel nám ambasáda tohoto státu dveře neotevřela, proto jsme zvolili ambasády jiné. Eliška a Karolína navštívily ambasádu Nizozemského království a velvyslancem Davidem Rölingem a Marek Státu Izraele s velvyslankyní Annou Azari.

V Pražské křižovatceVe čtvrtek večer proběhlo slavnostní zahájení v kostele sv. Anny, známém také jako Pražská křižovatka. Probíhala zde debata o politické a bezpečnostní spolupráci v euroatlantickém prostoru s náčelníkem generálního štábu Armády České republiky Karlem Řehkou, bývalým ministrem zahraničních věcí ČR Tomášem Petříčkem a poslankyní Poslanecké sněmovny PČR Evou Decroix.

Pátek, sobota a část neděle byly věnovány jednání o bodech agendy, na které jsme si v průběhu roku připravovali stanoviska. Program začínal každý den od 9:00 a byl velice náročný. Náročné také bylo vyznat se první den v prostorách Kongresového centra. Poté, co jsme našli jednotlivé místnosti, pohltilo nás kouzlo Summitu a i ti z nás, kteří se jednání báli, se nakonec aktivně zapojili.

Marek jednal společně s delegáty dalších států v UNEPu o dostupnosti pitné vody, udržitelných městech a environmentálních dopadech těžby ropy a zemního plynu.

Karolína v orgánu ILO prosazovala čínské názory v zaměstnávání mládeže, nucené práci v soukromém prostoru a odbory v nadnárodní korporaci (union-busting).

Eliška ve WHO tvořila rezoluce o obezitě, tradiční medicíně a genetické modifikaci potravin.

Pražská křižovatka

Bývalý kostel svaté Anny v Praze na Starém Městě je jednolodní gotický klášterní kostel ze 14. století s barokními prvky v interiéru a na západní fasádě, který dnes leží uvnitř bloku mezi Anenským náměstím a Liliovou ulicí při ulici Zlatá na Starém Městě, Praze 1. Kostel ukazuje typickou architekturu mendikantských řádů, konkrétně jejich ženských větví. V době panování Josefa II. byl kostel zrušen a odsvěcen.

V tomto zrušeném kostele se nachází Pražská křižovatka, mezinárodní duchovní středisko vzniklé z podnětu bývalého prezidenta ČR, disidenta, spisovatele a dramatika Václava Havla, což je sugestivní místo nejrozmanitějších setkání, kde jsou pořádány přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, meditace a happeningy. Jejich dramaturgie je založena na plném respektu k multikulturní rozmanitosti dnešního světa.

Zajímavost: Kostel svaté Anny je považován za jeden z hlavních inspiračních zdrojů motivu zrušeného kostela svatého Jakuba ve Foglarových Stínadlech, jejichž hlavní reálnou předlohou byla nejspíše nedaleká čtvrť Na Františku.

(zdroj Wikipedie)

V sobotu ráno přišla náhlá informace, že v Indii došlo k náhlému blackoutu. V návaznosti na něj došlo k mnoha krizím, ať už únik toxických látek do životního prostředí, bouřícím se dělníkům kvůli nedostatku práce, brutálním přístupem policie k nim a eskalaci napětí na čínsko-indické hranici. Všechno ukazovalo na to že blackout byl způsoben špatným počasím, ale pouze my delegáti Číny jsme věděli, že za tím stojí kybernetický útok naší vlády a museli jsme se podle toho zachovat. Zprvu šlo vše hladce a nikdo se nic nedozvěděl, ovšem poté pravda vyplula na povrch a naše delegace se dostala do svízelné situace. Došlo i na velmi hlasité výměny názorů mezi námi a delegáty Indie. Ovšem vše se diplomaticky vyřešilo a Čína díky naší práci vše ustála bez jediného následku a dalo by se i říci, že si i v pár ohledech polepšila.

V neděli večer proběhlo slavnostní zakončení, kde jsme si poslechli slova organizátorů Summitu a pracovníkům AMO (asociace pro mezinárodní otázky), která celou akci zaštiťovala. Ze Summitu jsme si odnesli nejen spoustu zážitků, nových přátel a zkušeností, ale i certifikát za účast, který nám může pomoci k přijetí na vysokou školu.

Určitě chceme jet i příští rok a rádi bychom touto cestou nalákali více našich spolužáků. Nabrali jsme spoustu nových vědomostí, naučili se lépe argumentovat a nepoužívat argumentační fauly, dozvěděli jsme se toho spoustu o mezinárodních vztazích a o jednotlivých bodech agendy. Příští rok můžeš jet i ty!

Naši účastníci závěrečné konference

Předcházející  článek o letošním ročníku Pražského studentského summitu