Olympijský víceboj

TalentAkadamie 2021

21.9.2021

TalentAkademie 2021

Od úterý  21.9.  do čtvrtka 22.9. jsem se zúčastnila 4. Talent Akademie Jihočeských nadějí v Českých Budějovicích, která byla pořádána Jihočeskou nadací a Gymnáziem Česká. TalentAkadmie se zúčastnili studenti všech 17 jihočeských gymnázií, včetně toho našeho milevského.

Co je TalentAkademie?

Jedná se o program 3-5 denních kurzů, které jsou pořádány pro mimořádně nadané studenty středních škol v různých oborech. Výběr studentů do kurzů akademie probíhá na základě jejich umístění v krajských a republikových kolech středoškolských olympiád a na základě doporučení vedení jednotlivých středních škol.

Do kurzů jsou vybírány skupiny 10-15 studentů z každého oboru, kteří se mohou v průběhu roku zúčastnit jednotlivých kurzů. Tyto skupiny jsou například matematicko-fyzikální, biologická a přírodovědecká, IT, robotika nebo média a další. Výuka v těchto kurzech probíhá vysoce zážitkovou metodou, formou přednášek, praktických cvičení a seminářů.

Přednášejícími jsou zde profesoři středních škol, vysokých škol i univerzit, odborníci nebo úspěšní lidé z různých oborů. Studenti se tak mohou přirozeně rozvíjet ve skupině s mnohem větším konkurenčním prostředím, zažít přednášky přesahující středoškolskou látku, navštívit univerzitní pracoviště a laboratoře, firmy a poslechnout si motivační i odborné přednášky úspěšných lidí. „

Po slavnostním zahájením v hotelu Budweis, kde jsme byli také po celé tři dny ubytováni, začínali první přednášky. Úterní dopoledne bylo věnováno medicíně. Nejprve jsme se dozvěděli, jak fungují laboratoře v českobudějovické nemocnici (přednášející – MUDr. Miroslav Verner - lékař, ředitel Centrálních laboratoří Nemocnice České Budějovice). Poté jsme se rozdělili do 4 skupin a absolvovali další přednášky i s ukázkami na medicinální témata (přednášky: Mgr. Ondřej Scheinost, SARS Coronavirus diagnostika ukázka principu a vyhodnocování vyšetření, demonstrace PCR, MUDr. Magda Balejová mikrobiologie, MUDr. David Šůs – Antibiotická terapie, vyšetření biochemických parametrů – cholesterol, glukóza, informace o rozsahu vyšetření ve 24 hodinovém režimu – MUDr. Miroslav Verner). Po obědě následovala prezentace firmy Madeta, zejména o zpracování mléka.

Následující přednášky byly na aktuální téma, tedy téma koronaviru. RNDr. Martin Palus, Ph.D. nás zasvětil do tajů virologie a poté následovala dlouho očekávaná přednáška od prof. RNDr. Ladislava Duška, Ph. D., kterého jsme všichni velmi dobře znali z televize, kde se často objevoval v reportážích hlavně v období pandemie.  Pan profesor nás všechny nadchl nejen svým vystupování a skvělými vtipy, kdy vždy celý sál prostoupil neutuchající smích, ale také svými odbornými znalostmi a postřehy. Mě nejvíce zaujalo vyprávění o přístupu médií k pandemii, kdy bohužel žádné informace nebyly pravdivé, bylo velice poutavé poslechnout si zákulisí koronaviru z druhé strany. Všechny nás mrzelo, když bylo na čase povídání ukončit, protože tuto přednášku bychom všichni moc rádi poslouchali další hodiny. Blížil se ale zlatý hřeb večera, návštěva známého herce a moderátora Marka Ebena. Pan Eben celý večer trpělivě a s noblesou odpovídal na všemožné dotazy, vždy dokázal odpovědět s grácií a vtipem.

Druhý den jsme strávili na Přírodovědné fakultě Jihočeské univerzity. Pro mě nejzajímavější přednáškou byla ta o kryptozoologii, tedy ta o lochnesce, yettim a dalších kryptidech z pohledu zoologa. Další program nás čekal v laboratořích, kde jsme si vyzkoušeli mikroskopování a další zajímavé pokusy. Večer následovala přednáška z hydrologie s prof. RNDr. Bohumírem Jánským, CSc., která probíhala videokonferenčně z Washingtonu D. C., při které nás zaujalo hlavně to, že voda je nejvíce spojena s politikou. Příjemný den jsme zakončili noční procházkou s výkladem po Českých Budějovicích.

Závěrečný den jsme zakončili prohlídkou Krajského ředitelství policie ČR, kde jsme se mohli podívat do chemických i genetických laboratoří, na pracoviště daktyloskopie i na cizineckou policii. Odpoledne proběhlo slavnostní zahájení, kterého se zúčastnil i hejtman Jihočeského kraje MUDR. Martin Kuba, který nám předal osvědčení o absolvování TalentAkademie, které se nám bude hodit k přijímacím zkouškám na vysoké školy.

Po 3 dnech nabitými přednáškami jsme odjížděli domů moc spokojení, plni nových vědomostí i s novými přáteli. Většině z nás TalentAkademie ukázala, jakým směrem se má v budoucnu vydat a za to jsme byli všichni moc vděční.

Odkaz na reportáž Jihočeské televize: https://www.facebook.com/jihoceskatelevize/videos/549554992767844

Galerie:

obrázky z galerie: Mgr. Petr Barda a Českobudějovický deník