Měsíční plán akcí: září 2020
MŠMT - novinky pro šk.r. 2020/21 - změny v maturitní zkoušce
Povinnost nošení roušek ve školách
Povinnost nošení roušek i v učebnách
Pražský studentský summit
Ředitelské volno 25.9.2020
Aktualizace školních stránek v září 2020
Přihlašování do soutěže Logická olympiáda 2020

Hlavní strana > Ekonomika a finance II > Daňová soustava > Aktivita: daň z příjmů ze závislé činnosti

Aktivita: daň z příjmů ze závislé činnosti

Daň z příjmu fyzických osob - z příjmů ze závislé činnosti

Daň se vypočítá každý měsíc a poté sráží z hrubé mzdy. Jde pouze o měsíční zálohu, po skončení roku může zaměstnanec požádat o roční zúčtování.

Výpočet zálohy na daň

1. Superhrubá mzda je hrubá mzda zvýšená o zdravotní a sociální pojištění, které za své zaměstnance odvádí zaměstnavatel.
  2. Superhrubá mzda se zaokrouhlí na celé stokoruny dolů - vzniká tak základ pro výpočet zálohy na daň.
  3. Od základu se odečte snížení daně, popř. daňové zvýhodnění.

Zákonná pojištění

Všichni občané (zaměstnanci i podnikatelé) musejí platit zákonná pojištění - sociální a zdravotní pojištění. Za určité skupiny obyvatel (děti, studenti důchodci aj.) platí pojistné stát. Z vybraného pojistného stát financuje sociální výdaje a z větší části zdravotní péči.

Zákonné pojištění u zaměstnanců a zaměstnavatelů:

1. Sociální pojištění:
    1. důchodové pojištění - určeno na výplatu důchodů (starobních, vdovských sirotčích, invalidních aj.)
    2. příspěvek na státní politiku zaměstnanosti - určeno na výplatu peněžité pomoci v nezaměstnanosti, finanování vytváření pracovních míst a rekvalifikace
    3. nemocenské pojištění - určeno na výplatu náhrad mzdy za nemoc
    Sazba:
    1. zaměstnavatel: 25 % zhrubých mezd
    2. zaměstnanec: 6,5 % zhrubých mezd
  2. Zdravotní pojištění: - spravují zdravotní pojišťovny. Financování zdravotní péče.
    Sazba:
    1. zaměstnavatel: 9 % zhrubých mezd
    2. zaměstnanec: 4,5 % zhrubých mezd

Výpočet zálohy na daň a pojistného:

Procvičování:

Řešený příklad:

Zadání: Pan Svoboda má v únoru hrubý měsíční příjem 17 000 Kč. Má dvě nezletilé děti, které se soustavně připravují na své budoucí povolání. Jak vysokou zálohu na daň mu zaměstnavatel za měsíc únor srazí?

Řešení: Zadáme hrubou mzdu a počet nezaopatřených dětí. Z výsledku zjistíme, že zaměstnavatel mu daň nesrazí, naopak pan Svoboda obdrží daňový bonus ve výši 884 Kč.

Neřešené příklady:

Úkol 1: Vypočtěte zálohu na daň paní Veselé, která pobírá starobní důchod a přitom pracuje na půl pracovního úvazku s hrubým příjmem 11 000 Kč měsíčně.

Úkol 2: Pan Novotný má jedno nezaopatřené dítě, je částečně invalidní (postižení 1. stupně) a pracuje na zkrácený úvazek. V měsíci březnu si vydělal Kč 13 600 Kč. Jak velká bude jeho záloha na daň?