Aktualizace školních webových stránek v měsíci říjnu 2019
Měsíční plán akcí: listopad
LO: Žaneta postoupila do krajského kola!
Krajské kolo Logické olympiády
Středoškolská futsalová liga
Informace ke stávce ve středu 6. 11. 2019
Navštívili nás naši absolventi
Předběžné výsledky soutěže Bobřík informatiky - SENIOR
Maturitní zpravodaj č. 52/2019
Předběžné výsledky soutěže Bobřík informatiky - JUNIOR
GISDay 2019
GISDay 2019 a naše škola
Bobřík informatiky
Kam po základce? Do milevského gymnázia!
Přihlašování k maturitě JARO 2020
Orientační kalendář maturity JARO 2020

Hlavní strana > Aktuality > Dějepisná soutěž studentů gymnázií

Dějepisná soutěž studentů gymnázií

6.4.2016
  • Aula JČU ČBDějepisná soutěž studentů gymnázií, pořádaná Gymnáziem Cheb, je již řadu let největším setkáním středoškolských studentů České a Slovenské republiky.
  • Koná se každoročně od roku 1992, v posledních letech za účasti tříčlenných týmů studentů ze 75 gymnázií obou zemí.
  • V průběhu soutěže studenti prezentují v písemných testech své vědomosti, které svou hloubkou (zejména u družstev v popředí výsledkové listiny) v dobrém slova smyslu pravidelně šokují přítomné vysokoškolské pedagogy.
  • Vzhledem k mimořádnému zájmu se od roku 2014 ve všech 22 krajích ČR a SR uskutečňuje krajské kolo, přičemž do loňského XXIV. ročníku se přihlásilo rekordních 263 gymnázií z obou republik.
  • Krajské kolo se koná 6. dubna v dopoledních hodinách v aule Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
  • Naše škola vysílá tříčlennou výpravu ve složení Ondřej Šimeček (3.A), Štěpán Komárek (tercie) a Pavla Kolářová (2.A).

Naše družstvo obsadilo 10. místo z celkového počtu 14 účastníků. Jmenovaným blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Následující článek a obrázek jsme převzali ze stránek Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Článek z Budějovického deníkuHistorický ústav Filozofické fakulty JU v Českých Budějovicích se i v letošním roce podílel na organizaci a průběhu krajského kola největší dějepisné soutěže určené studentům gymnázií.

Krajské kolo XXV. ročníku Dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR se konalo ve středu 6. dubna 2016, tentokrát na téma Československo v letech 1945 až 1948.

Jak se shodli všichni zúčastnění, testy nešlo zvládnout bez důkladné přípravy. Soutěž trvala přesně jednu hodinu, během níž studenti doplňovali údaje o historických událostech, vybírali jednu správnou odpověď z několika nabízených a také museli poznat různé osobnosti podle dobových fotografií. Vítězové obdrželi knihy, které poskytlo Nakladatelství Lidové noviny, Historický ústav Filozofické fakulty JU, statutární město České Budějovice a Národní památkový ústav. Pro studenty bylo zajímavé i osobní setkání s odborníky z Historického ústavu, jejichž publikace zdobí nejednu knihovnu.

Do celostátního kola přímo postoupily tři nejlepší týmy:

1. Gymnázium Strakonice, Máchova 174

2. Gymnázium Český Krumlov, Chvalšinská 112

3. Gymnázium Tábor, Nám. F. Křížka 860

Další nyní čekají, jestli se jim podaří obsadit některé z 15 dalších postupových míst určených pro celou republiku.