fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Měsíční plán akcí: duben 2024
2 3 4 5 6 7
8 9 10
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
11 12
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024
24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Projektový den EVVO: Akce č. 2 - Praha 100 let novodobé české státnosti

Projektový den EVVO: Akce č. 2 - Praha 100 let novodobé české státnostiDatum konání:
18.9.2018

Termín: úterý 18. září 2018, 7.00 - 19.00

Předběžná cena: 650 Kč (vstupenky 350 + jízdné 300 Kč

Divadlo Rokoko: divadelní hra ČAPEK

Vsadit v divadle na české dějiny, zvláště když z nich Češi nevychází ve zrovna líbivém světle, je vždy sázkou na nejistotu. Výsledek může publikum nudit přílišnou snahou vzdělávat nebo historie slouží jen jako atraktivní kulisa pro leckdy banální zápletky. To však neplatí o inscenaci Čapek, kterou představilo divadlo Rokoko. V nové hře totiž propojení velkých dějin a neméně zajímavého životního příběhu snad nejznámějšího českého spisovatele funguje dokonale.

Inscenace tak rozhodně není jen pouhým biografickým představením, ale velmi působivým a emocemi nabitým dílem, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Kromě skvělého scénáře excelují i herci, a to především Jiří Hána, jenž je v roli Karla Čapka naprosto dokonalý. Pozadu nezůstává ani Viktor Dvořák, který si ve hře zahrál dokonce tři významné osobnosti dějin - Václava Havla, Klause Manna a Edvarda Beneše, či Milan Kačmarčík v roli Josefa Čapka a Míša Málková, jež se ve hře představí jako Čapkova dlouholetá láska Olga Scheinpflugová. 

(z recenze Barbory Bittnerové, foto Městská divadla pražská)

Jízdárna Hradu: komentovaná výstava DOTEKY STÁTNOSTI

Na výstavě Doteky státnosti se návštěvníci přístupnou formou seznámí s tím, jakým vývojem prošly naše státní symboly. Součástí výstavy je i klenotnice s nejvyššími státními vyznamenáními nebo unikátní archiválie vážící se k přelomovým okamžikům.

Atraktivní jsou ale především příběhy tzv. dotýkaných předmětů, jež jsou spojeny s významnými osobnostmi, které utvářely naši novodobou historii. Jako příklad lze uvést pracovní stůl a jídelní servis T. G. Masaryka, sako a bombu Jana Kubiše, falešnou legitimaci Václava Morávka nebo stejnokroj Otakara Jaroše. Nechybí ani artefakty připomínající historii posledního půlstoletí. Mezi takové patří např. zkrvavená vlajka ze srpna 1968, odposlouchávací zařízení StB, kosmický skafandr Vladimíra Remka, tretry Emila Zátopka či talisman českých hokejistů v Naganu. Největšími exponáty jsou první československý letoun Bohemia a prezidentský automobil.

Procházka romantickými uličkami čtvrtě Nový Svět

(Pouze v případě pěkného počasí)

(Obrázky jsou z Wikimedia Commons)