fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Měsíční plán akcí: duben 2024
2 3 4 5 6 7
8 9 10
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
11 12
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024
24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > EVVO Bärnau - Tachov aneb cesta za historií a přírodou (1)

EVVO Bärnau - Tachov aneb cesta za historií a přírodou (1)



Datum konání:
19.9.2023
Datum ukončení:
20.9.2023

Zde postupně vznikne větší článek o cestě žáků naší školy do Plzeňského kraje, Karlovarského kraje a Historického parku Bärnau - Tachov v obci Bärnau (SRN).

Den první: 19. září 2023

Dopoledne

OdjezdPo cestěV úterý v osm hodin od budovy školy odjel autobus na dvoudenní exkurzi v rámci EVVO. Na cestu se vypravili přihlášení žáci se sekundy, tercie, 2.A a 3.A. Celou akci připravil a řídil Mgr. Pavel Pilík. Spolu s ním doprovázeli žáky Mgr. Karel Dvořák a já. 

Na trase dlouhé téměř 170 km jsme projeli Pískem, Blatnou, Lnáři, Kasejovicemi, Přešticemi, Stodem, Borem u Tachova a Tachovem, přejeli jsme státní hranice se SRN a nedaleko od nich byl už náš dnešní dopolední cíl město Bärnau.

Znak města BärnauBärnauBärnau

(česky: Bernov) je město v Bavorsku ve vládním obvodu Horní Falc. Městská práva  mu byla udělena již roku 1343. Dnes má asi 4 tis. obyvatel a je známé výrobou perleťových knoflíků.

(zdroj textu i obrázků: Wikipedie)é

 

KřesáníBezprostředně po příjezdu do Bärnau jsme se přesunuli do areálu historického centra, které se nachází kousek od centra města. Uvítala nás průvodkyně, která nám oznámila, že ten den je jediným česky mluvícím průvodcem pro naši poměrně velkou skupinu, takže nás rozdělila na dvě skupiny. Menší skupina se poté odebrala na loučku hrát hru kubb pod vedením německého průvodce.

Příprava jídla (žákovské foto)My ostatní jsme se dozvěděli, že muzeum se věnuje rannému a vrcholnému středověku a lze jej zjednodudšeně rozdělit na část, která zachycuje život slovanské vesnice v ranném středověku, a na část věnující se životu ve středověkém městě. 

Nejprve jsme usedli ve stavení, která sloužilo ke shromažďování obyvatel vesnice. Měli jsme za úkol připravit jednoduché jídlo na ohni a to konkrétně upéct z chlebového těsta hada, který se natáčí na zašpičatělý klacek podobně jako je tomu u trdelníku. Znamenalo to nejprve rozdělat oheň pomocí křesání, poté na mlýnku rozemlít obilí. Fázi zhotovení těsta jsme přeskočili, tu za nás vykonal pekař, který dodal malé bochánky. Poté jsme již mohli opékat těsto na ohni podobně, jako se u nás opékají špekáčky. Byli jsme přitom mírně "vyuzeni", neboť před ranně středověké domy neměly komíny, které nahrazovaly dva otvory pod střechou na protilehlých kratších stranách domu. Přes lehký odér, se kterým jsme v domě načichli, jsme odcházeli plni dojmů, neboť jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o životě v ranném středověku. 

Po opuštění domu určenému bohatšímu vesničanovi, předchůdci pozdějšího rychtáře, jsem se sešli s druhou skupinou a vystřídali se, tentokrát však na kratší dobu, takže hra i prohlídka domu byly zkráceny.

Hrádek typu motte

Hrádek typu motte v historickém parkuMotte (mezinárodně používaný termín převzatý z francouzštiny; v češtině též motta) je označuje opevněné sídlo, které bylo vystavěno na uměle vytvořeném resp. speciálně upraveném přírodním návrší (v rovinatých oblastech). Hrádek často býval obklopen příkopem ideálně zatopeným vodou. 

Tato opevnění se začala stavět v Evropě od 10. století. V České republice jsou doložena v 13. a 14. století, kde si je stavěla nižší šlechta, která si nemohla dovolit budovat kamenné hrady. 

(zdroj: Wikipedie)

 

Kubb

kubb00.jpgKubb je stará, údajně vikingská venkovní společenská hra pro dvě družstva o jednom až šesti členech. Nejčastěji se ale hraje v menších družstvech do tří členů. Je velmi oblíbená zejména v severských zemích, ale postupně se šíří i do dalších částí Evropy. Slovo kubb má v gotlandském nářečí švédštiny význam dřevěná kostka. 

Ke hře je zapotřebí hrací plocha cca 8 x 5 metrů, deset kubbů (kvádrů), figurka krále, šest kolíků na házení a čtyři zašpičatělé kolíky pro vymezení hrací plochy. 

(zdroj: Wikipedie)