Měsíční plán akcí: duben 2024
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024

Úvod > O škole > Aktuality > Exkurze do jaderné elektrárny Temelín

Exkurze do jaderné elektrárny Temelín

29.3.2016

temelin 2.jpgV úterý 29. března se naše třída 3.A zúčastnila exkurze v jaderné elektrárně Temelín. Tato jaderná elektrárna leží přibližně 24 km od Českých Budějovic a 5 km od Týna nad Vltavou. Výstavba začala v roce 1985 a byla dokončena roku 2002. Elektrárna má instalované dva bloky z původně čtyř plánovaných. V současné době pokrývá 20 % spotřeby elektrické energie České republiky.

Naši exkurzi jsme zahájili návštěvou moderně vybaveného kinosálu, který je umístěn v podkroví zámečku. Zhlédli jsme film o výrobě elektrické energie, seznámili jsme se s funkcí jaderné elektrárny, s hlavními zařízeními, i se základy reaktorové fyziky a bezpečnosti. Zajímavým exponátem byla mlžná komora, což je fyzikálně-chemické zařízení, které umožňuje sledovat dráhy elektricky nabitých částic. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, jak je naše okolí, ve kterém žijeme, doslova nabito částicemi kosmického a dalšího přírodního ionizujícího záření.

temelin 1.jpg

Druhá část expozice se odehrávala v jižním křídle objektu a byla věnována temelínské elektrárně, jejímu okolí, funkčnímu uspořádání, nejdůležitějším zařízením a tématům vztahujícím se k provozu elektrárny. V zámečku jsme dostali ochranné helmy a vyrazili jsme ke vstupní kontrole. Všichni jsme museli projít bezpečnostním rámem, jako bývá na letištích a poté projít rámem kontrolujícím radiaci. Z každé skupiny byl vybrán jeden žák na dechovou zkoušku.

Při průchodu strojovnou, kde jsme mohli vidět turbíny, které jsou poháněné na výkon 50 otáček za sekundu sytou párou o teplotě necelých 280 °C, jsme kvůli velkému hluku obdrželi špunty do uší. Také nám bylo nám vysvětleno, kudy odchází vyrobená energie z elektrárny ke spotřebitelům.

Cestou ven z kontrolované oblasti ještě opět museli projít detektorem radiačních částic a pak už zpět do zámečku prohlídnout si expozici a poslechnout si další povídání o jaderné reakci a plánované dostavbě elektrárny.

Na prostorových modelech jsme si mohli prohlédnout zastavovací plán, který představuje rozmístění provozních objektů v areálu elektrárny, hlavní výrobní blok, který v řezu ukazuje nejdůležitější zařízení, jaderný reaktor, který tvoří hlavní část primárního okruhu i jaderné palivo, které se v reaktoru štěpí. Kromě toho jsme si také mohli otestovat své znalosti při zábavném kvízu, seznámit se s vybranými prostorami elektrárny ve virtuální procházce na PC nebo si vyzkoušet provozovat výrobní blok na počítačovém simulátoru.

temelin 3.jpgtemelin 4.jpgtemelin 5.jpg