Měsíční plán akcí: duben 2024
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024

Úvod > O škole > Aktuality > Soutěž finanční gramotnost 2023/24

Soutěž finanční gramotnost 2023/24

30.10.2023

Logo 13. ročníku soutěžeRok s rokem sešel a je zde opět soutěž Finanční gramotnost a to již se svým 13. ročníkem. Naše škole se této soutěže účastní jíž od prvního ročníku.

(další informace jsou již ze stránek organizátora soutěže financnigramotnost.cz)

Soutěž je rozdělena standardně do tří kategorií:

• I. kategorie - žáci 1. stupně ZŠ (doporučena 4. a 5. třída),
  • II. kategorie - žáci 2. stupně ZŠ a odpovídající třídy víceletých gymnázií,
  • III. kategorie - střední školy.

DETAILNÍ INFORMACE K PRŮBĚHU SOUTĚŽE

Snahou pořadatele je, aby soutěž pomohla žákům se orientovat v komplexním světě financí a dala jim především možnost vyzkoušet si základní principy správy osobních a rodinných financí v modelových situacích vycházejících z reálné praxe.

Otázky použité v soutěži posilují nejproblematičtější oblasti, mezi které patří bezhotovostní placení, ochrana osobních údajů, kritické posouzení nabídky služeb a zboží, sestavení rozpočtu a porovnání majetku a závazků, úročení, porovnání finančních produktů, krátkodobé a dlouhodobé plánování a rizika dosažení cílů, zabezpečení na stáří, vznik a rizika půjček, zvyšování cen energií, kyberbezpečnost, důsledky nesplácení a řešení zadlužení a předlužení či problematiku zvyšování inflace.

ŠKOLNÍ KOLA:

• Ve školních kolech soutěží žáci jako jednotlivci.
  • Probíhají online v termínu od 11. 10. do 20. 12. 2023, včetně.
  • V testu je vždy právě jedna odpověď správná.
  • Žáci mohou využívat jakékoliv pomůcky během testu, včetně kalkulačky a internetu.
  • Pro splnění testu je dostačující jedna vyučovací hodina, tj. 45 minut.
  • Místo, odkud budou žáci test vyplňovat je plně v kompetenci pedagoga.
  • Po ukončení školních kol (od 21.12.2023) nominuje pověřený pedagog tříčlenný tým, který bude školu dále reprezentovat. Výsledky žáků (v počtu dosažených bodů i času stráveného vyplněním testu) vidí ve svém profilu. Není podmínka, aby se žáci předem znali či byli ze stejné třídy. Mezi věková spolupráce je naopak žádoucí a ověřená.

OKRESNÍ KOLA:

• Do okresních kol automaticky postupují tři nejúspěšnější žáci ve své kategorii z každé školy.
  • V okresních kolech již nesoutěží žáci za sebe, ale za tříčlenná družstva nejlepších žáků ze školních kol, které jste Vy jako pedagog nominoval.
  • Okresní kola probíhají online a zahrnují i otázky s více správnými odpověďmi. Platí pravidlo, že alespoň jedna odpověď je správná.
  • Žáci opět mohou využívat jakékoliv pomůcky během testu, včetně kalkulaček a internetu.
  • Tříčlenný tým odevzdává právě jeden společně vypracovaný test (nikoliv test za každého člena týmu).
  • Pro splnění testu je dostačující jedna vyučovací hodina, tj. 45 minut.
  • Realizace probíhá v termínech od 3. 1. do 26. 1. 2024.

KRAJSKÁ KOLA:

• Do krajských kol postupuje nejlepší družstvo z každého okresu.
  • Krajské kolo je založeno na zpracování případové studie. Tři nejlepší týmy z každého kraje postupují k obhajobě své práce před odbornou nezávislou pětičlennou komisi.
  • Nejlepší tým z každého kraje (v každé kategorii) pak postupuje do celostátního finále.
  • Realizace probíhá v měsících únor, březen, duben 2024. Detailní harmonogram je k dispozici na stránkách soutěže https://www.financnigramotnost.cz

CELOSTÁTNÍ FINÁLE:

• Finále soutěže se uskuteční prezenčně 26. dubna 2024 v budově České národní banky v Praze.
  • Zpracování závěrečného úkolu, jeho obhajoba před odbornou komisí.
  • Doprovodný program s průvodcem v prostorách ČNB.
  • Vyhlášení výsledků, předání diplomů a věcných cen.

Veškeré informace poskytne ing. Jiří Školník

Rozpis soutěžení v naší škole:

Třída  Skupina Datum
 prima