fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Měsíční plán akcí: duben 2024
2 3 4 5 6 7
8 9 10
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
11 12
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024
24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Školní akce v rámci Global Money Week 2021

Školní akce v rámci Global Money Week 2021Datum konání:
23.3.2021
Datum ukončení:
31.3.2021

Leták Global Money Week 2021I přes trvající překážky pandemie COVID-19, se letos uskuteční již tradiční celosvětová kampaň Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) Global Money Week (GMW), tentokrát však pouze distančně.

V týdnu 22. 3. do 28. 3. 2021 budou po celé republice probíhat on-line akce zaměřené na podporu finančního vzdělávání dětí a mládeže. Národním koordinátorem je Ministerstvo financí České republiky a hlavními národními organizátory této iniciativy opět budou yourchance o.p.s. a EFPA ČR. Letošní téma je „Take care of yourself, take care of your money“. (Pečuj o sebe i své peníze).

Mezinárodní iniciativu na podporu finanční gramotnosti pro děti a mládež podporuje více než 100 organizací z řad škol a finančních institucí. Cílem GMW je napříč generacemi kultivovat povědomí o penězích, jejich získávání a efektivním hospodaření s nimi. Hlavní myšlenkou je vychovat generaci, která bude schopná předcházet budoucím krizím díky rozvoji finančního vzdělání a přístupu k finančním službám.

Global Money Week vyvrcholí 31. března odbornou konferencí. S ohledem na aktuální stav v souvislosti s nemocí Covid-19 proběhne online. Těšte se na zajímavé hosty a inspirativní akci pod záštitou Ministerstva financí, České národní banky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. podrobnosti o konferenci najdete na https://efpa.cz/konference/gmw/

(zdroj: Organizátor soutěže)


V naší škole:

Žáci kvinty v rámci EKF vypracovávají kvíz finanční gramotnosti.

V rámci GMW soutěžila naše dvě družstva v krajském kole soutěže Finanční gramotnost.

Dne 2. prosince 2020 jsme psali o této soutěži.

V prosinci 2020 a počátkem ledna 2021 naši žáci soutěžili v kategorii II. (ZŠ) a III. (SŠ) v základním online kole. Způsob soutěžení byl stejný jako v minulých ročnících. Na základě výsledků tohoho kola se ze tří nejlepších žáků v obou kategorii utvořilo družstvo soutěžících. Další tři soutěžící v pořadí v kategorii jsou náhradníci.

Na přelomu ledna a února 2021 proběhlo kolo okresní, i ono bylo provedeno způsobem stejným jako v minulých ročnících. Obě družstva vyplnila soutěžní test. Letos test vyplňoval kapitán družstva s online připojenými dalšími členy družstva. Pro nás bylo okresní kolo jednoduché, neboť v obou kategoriích jsme soutěžili sami, protože žádná jiná základní a ani střední škola z našeho okresu neuspořádala tuto soutěž.

Krajské kolo

Kolo krajské probíhalo tentokrát poněkud odlišně. Soutěžní družstva, která vzešla z okresních kol byla vyzvána, aby v předstihu splnila úkol:  “Jak byste se chtěli učit o financích u vás na škole”?  V celkovém hodnocení krajského kola  měl tento kreativní úkol váhu 20 % z celkového počtu bodů. Bylo možno odevzdat  ppt prezentaci o maximálně 10 slidech nebo video či audio o maximálně 3 minutové délce.

Naše družstva tento úkol splnila a odevzdala své prezentace a poté čekala na pozvánku na vlastní krajské kolo.

To proběhlo pro naši školu ve čtvrtek 25. března 2021 pro kategorii II. a den později - v pátek 26. března - pro kategorii II. oba dny vždy od 13 do cca 14 hodin pomocí konference v prostředí Teams. Společně s vítězi okresních kol našeho Jihočeským kraje soutěžili vítězové okresních kol z některých dalších krajů. Pro každou kategorii bylo připravena celkem tři krajská kola, kterých se zúčastnila vždy přibližně třetina krajů ČR.

Po zahájení, seznámení s organizací soutěžení a vstupu zástupce Ministerstva financí ČR obdržela družstva odkaz na soutěžní test v prostředí Teams, na čas se odpojila z konference a společně online test vyplnila. Učitelé zatím sledovali zajímavá videa vhodná pro výuky finační gramotnosti. Přibližně po půlhodině se soutěžící vrátili a byli seznámeni se třemi nejlepšími prezentacemi podle hodnocení poroty. Autoři samotných prezentací seznámili přítomné soutěžící, učitele a organizátory s výsledkem své práce. Nakonec byla vyhlášena vždy čtyři postupující družstva do finálového kola. Celkem se tak v každé kategorii zúčastní finále dvanáct kolektivů.

Nás se bohužel postup do finále netýkal ani v jedné kategorii. Celkové výsledky našich kolektivů ze sekundy (kat. II) a z kvinty (kat. III) budeme znát až v předvelikonočním týdnu, kdy již budou ukončena všechna krajská kola.

S výsledky vás samozřejmě seznámíme.