Měsíční plán akcí: duben 2024
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024

Úvod > O škole > Aktuality > Školní akce v rámci Global Money Week 2021

Školní akce v rámci Global Money Week 2021

23.3.2021
Datum ukončení:
31.3.2021

Leták Global Money Week 2021I přes trvající překážky pandemie COVID-19, se letos uskuteční již tradiční celosvětová kampaň Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) Global Money Week (GMW), tentokrát však pouze distančně.

V týdnu 22. 3. do 28. 3. 2021 budou po celé republice probíhat on-line akce zaměřené na podporu finančního vzdělávání dětí a mládeže. Národním koordinátorem je Ministerstvo financí České republiky a hlavními národními organizátory této iniciativy opět budou yourchance o.p.s. a EFPA ČR. Letošní téma je „Take care of yourself, take care of your money“. (Pečuj o sebe i své peníze).

Mezinárodní iniciativu na podporu finanční gramotnosti pro děti a mládež podporuje více než 100 organizací z řad škol a finančních institucí. Cílem GMW je napříč generacemi kultivovat povědomí o penězích, jejich získávání a efektivním hospodaření s nimi. Hlavní myšlenkou je vychovat generaci, která bude schopná předcházet budoucím krizím díky rozvoji finančního vzdělání a přístupu k finančním službám.

Global Money Week vyvrcholí 31. března odbornou konferencí. S ohledem na aktuální stav v souvislosti s nemocí Covid-19 proběhne online. Těšte se na zajímavé hosty a inspirativní akci pod záštitou Ministerstva financí, České národní banky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. podrobnosti o konferenci najdete na https://efpa.cz/konference/gmw/

(zdroj: Organizátor soutěže)

V naší škole:

Žáci kvinty v rámci EKF vypracovávají kvíz finanční gramotnosti.

V rámci GMW soutěžila naše dvě družstva v krajském kole soutěže Finanční gramotnost.

Dne 2. prosince 2020 jsme psali o této soutěži.

V prosinci 2020 a počátkem ledna 2021 naši žáci soutěžili v kategorii II. (ZŠ) a III. (SŠ) v základním online kole. Způsob soutěžení byl stejný jako v minulých ročnících. Na základě výsledků tohoho kola se ze tří nejlepších žáků v obou kategorii utvořilo družstvo soutěžících. Další tři soutěžící v pořadí v kategorii jsou náhradníci.

Na přelomu ledna a února 2021 proběhlo kolo okresní, i ono bylo provedeno způsobem stejným jako v minulých ročnících. Obě družstva vyplnila soutěžní test. Letos test vyplňoval kapitán družstva s online připojenými dalšími členy družstva. Pro nás bylo okresní kolo jednoduché, neboť v obou kategoriích jsme soutěžili sami, protože žádná jiná základní a ani střední škola z našeho okresu neuspořádala tuto soutěž.

Krajské kolo

Kolo krajské probíhalo tentokrát poněkud odlišně. Soutěžní družstva, která vzešla z okresních kol byla vyzvána, aby v předstihu splnila úkol:  “Jak byste se chtěli učit o financích u vás na škole”?  V celkovém hodnocení krajského kola  měl tento kreativní úkol váhu 20 % z celkového počtu bodů. Bylo možno odevzdat  ppt prezentaci o maximálně 10 slidech nebo video či audio o maximálně 3 minutové délce.

Naše družstva tento úkol splnila a odevzdala své prezentace a poté čekala na pozvánku na vlastní krajské kolo.

To proběhlo pro naši školu ve čtvrtek 25. března 2021 pro kategorii II. a den později - v pátek 26. března - pro kategorii II. oba dny vždy od 13 do cca 14 hodin pomocí konference v prostředí Teams. Společně s vítězi okresních kol našeho Jihočeským kraje soutěžili vítězové okresních kol z některých dalších krajů. Pro každou kategorii bylo připravena celkem tři krajská kola, kterých se zúčastnila vždy přibližně třetina krajů ČR.

Po zahájení, seznámení s organizací soutěžení a vstupu zástupce Ministerstva financí ČR obdržela družstva odkaz na soutěžní test v prostředí Teams, na čas se odpojila z konference a společně online test vyplnila. Učitelé zatím sledovali zajímavá videa vhodná pro výuky finační gramotnosti. Přibližně po půlhodině se soutěžící vrátili a byli seznámeni se třemi nejlepšími prezentacemi podle hodnocení poroty. Autoři samotných prezentací seznámili přítomné soutěžící, učitele a organizátory s výsledkem své práce. Nakonec byla vyhlášena vždy čtyři postupující družstva do finálového kola. Celkem se tak v každé kategorii zúčastní finále dvanáct kolektivů.

Nás se bohužel postup do finále netýkal ani v jedné kategorii. Celkové výsledky našich kolektivů ze sekundy (kat. II) a z kvinty (kat. III) budeme znát až v předvelikonočním týdnu, kdy již budou ukončena všechna krajská kola.

S výsledky vás samozřejmě seznámíme.