Pod poněkud zvláštním titulkem tohoto příspěvku se skrývá námět hodiny IKT, která proběhla ve třídě 2.A v pátek 1. listopadu 2024.
Žáci měli jednak za úkol hledat na internetu zdroje o původu svátku Hallowen a o způsobech jeho slavení v různých zemích.
Druhá část hodiny byla věnována TRICK OR TREAT, tedy atributu způsobu slavení tohoto svátku v USA a některých dalších státech, který se u nás narozdíl od dalších atributů u nás neuchytil. TRICK OR TREAT jsme volně interpretovali jako "Když nedostanu koledu, tak (pak) něco provedu.". Žáci měli za úkol poznat, že takto chápaný TRICK OR TREAT lze považovat o logickou implikaci dvou proměnných. Implikaci popsali formou pravdivostní tabulky a Vennovým diagramem.
Dále se dozvěděli, že v informatice se k popisování logických obvodů užívá Booleova algebra, která zobecňuje vlastnosti logických a množinových operací a prakticky ji aplikovali na tento příklad.
Např. žáci objevili, že TRICK OR TREAT zřejmě mj. souvisí i se soulingem, což je téměř zapomenutý způsob slavení svátku Všech svatých. Souling vznikl ve středověku a zanikl ve 20. století. Koledníci obcházeli domy a jako odměnu za obdržené koláčky slibovali, že se budou modlit za duše zemřelých příbuzných darců koláčků.
Foto: Eliška Humlová
© 2025 Gymnázium, Milevsko, Masarykova 183, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Povinně zveřejňované informace, Mapa webu
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO