fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Měsíční plán akcí: duben 2024
2 3 4 5 6 7
8 9 10
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
11 12
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024
24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Po delším čase opět výuka hudebního oboru s Milanem Parnahajem

Po delším čase opět výuka hudebního oboru s Milanem ParnahajemDatum konání:
9.1.2024

Milan Parnahaj (foto z archívu naší školy)V úterý 9. ledna 2024 navštívili naši žáci, kteří studují hudební obor, pořad BLUES, REGGAE, POP A HIP HOP, který si připravil Mgr. Milan Parnahaj. Jeho přihližně hodinový program se konal tentokrát v Kulturní domě v Milevsku od 10 hodin. Z naší školy se jej zúčastnili žáci hudebního oboru z tercie, 1.A a 2.A pod vedením svého učitele HUO Jana Grögera, dipl. um. 

Pořad v KD MilevskoNavštívený pořad je z cyklu vzdělávacích, výchovných  a zábavných přednášek o nonartificiální hudbě. Celý cyklus je určen
žákům 1. a 2. stupně ZŠ, také studentům gymnázií, středních škol a učilišť. Autorem projektu je Mgr. Milan Parnahaj, který se profesionálně věnuje realizaci těchto pořadů již od září 2001 a je bez nadsázky v tomto oboru jeden z nejlepších a nejpovolanějších, co může dnešní nabídka vzdělávacích pořadů pro školní mládež v hudební oblasti nabídnout. Projektu byl již krátce po uvedení vydán v roce 2003 certifikát Ministerstva školství a neustálé inovace a modernizace pořadu upevňují jeho místo na trhu. Každý školní rok pořádá tato vystoupení pro více než 200 škol po celé České republice. Představení jsou koncipována s ohledem na obsah školních RVP a jsou nejen vhodným doplňkem při výuce předmětu hudební výchova, ale také přispívají posluchačům k jejich všeobecnému vzdělání a k dobré orientaci v oblasti hudby.

Pořady Milana Parnahaje navštěvuje naše škola již téměř 20 let. Dříve spolupracoval s kytaristou Josefem Šlikem, avšak před časem byla tato spolupráce ukončena a nadále vystupuje již sám. 

V roce 2006 Milan Parnahaj moderoval i ples naší tehdejší oktávy.

Milan ParnahajZákladem jeho vystoupení je moderované slovo, projekce, zapojení žáků do děje. Muzicírování je z části živé,  z části jsou ukázky hrány formou halfplaybacku (tj. moderátor živě zpívá a hraje na kytaru s využitím nahraných hudebních podkladů, které si sám připravil). Kvalitní zvuk a obraz jsou základem všech pořadů. Všechny části tohoto projektu na sebe volně obsahově navazují, ale je možné je realizovat jednotlivě nebo z nich vybírat a vytvářet jiné cykly.

Vzdělávací pořad o některých významných stylech oblasti pop music. Každému stylu je věnována část pořadu, ale největší podíl je věnován popu a hip hopu. V pořadu je několik improvizací, ale třeba i ukázky z vlastní tvorby a skladby od některých významných představitelů jednotlivých stylů jako Mandrage, Rod Stewart, UB 40, Švihadlo, Killers, Kapitán Demo, Martin Maxa, Petr Kalanda aj.

Na závěr udělal Milan Parnahaj kvíz s dvanácti uzavřenými otázky na celý obsah pořadu.

Já osobně mám jeho vystoupení velice rád a dle možností navštěvuji všechna. Jak se líbíl pořad žákům? To ještě nevím, ale zeptám se jich a některé z jejich odpovědí zde uvedu.

Materiály o pořadu jsem čerpal z webu varaci.webnode.cz a ze svých vlastních vzpomínek.

Z článků na našem webu o pořadech Milana Parnahaje: 

Vývoj rocku (článek z roku 2007)

Varáci (článek z roku 2018)