Olympijský víceboj
Měsíční plán akcí: květen 2024
Vyhlášení voleb do školské rady
Vyhlášení voleb do školské rady

Úvod > O škole > Aktuality > Po delším čase opět výuka hudebního oboru s Milanem Parnahajem

Po delším čase opět výuka hudebního oboru s Milanem Parnahajem

9.1.2024

Milan Parnahaj (foto z archívu naší školy)V úterý 9. ledna 2024 navštívili naši žáci, kteří studují hudební obor, pořad BLUES, REGGAE, POP A HIP HOP, který si připravil Mgr. Milan Parnahaj. Jeho přihližně hodinový program se konal tentokrát v Kulturní domě v Milevsku od 10 hodin. Z naší školy se jej zúčastnili žáci hudebního oboru z tercie, 1.A a 2.A pod vedením svého učitele HUO Jana Grögera, dipl. um.

Pořad v KD MilevskoNavštívený pořad je z cyklu vzdělávacích, výchovných  a zábavných přednášek o nonartificiální hudbě. Celý cyklus je určen
žákům 1. a 2. stupně ZŠ, také studentům gymnázií, středních škol a učilišť. Autorem projektu je Mgr. Milan Parnahaj, který se profesionálně věnuje realizaci těchto pořadů již od září 2001 a je bez nadsázky v tomto oboru jeden z nejlepších a nejpovolanějších, co může dnešní nabídka vzdělávacích pořadů pro školní mládež v hudební oblasti nabídnout. Projektu byl již krátce po uvedení vydán v roce 2003 certifikát Ministerstva školství a neustálé inovace a modernizace pořadu upevňují jeho místo na trhu. Každý školní rok pořádá tato vystoupení pro více než 200 škol po celé České republice. Představení jsou koncipována s ohledem na obsah školních RVP a jsou nejen vhodným doplňkem při výuce předmětu hudební výchova, ale také přispívají posluchačům k jejich všeobecnému vzdělání a k dobré orientaci v oblasti hudby.

Pořady Milana Parnahaje navštěvuje naše škola již téměř 20 let. Dříve spolupracoval s kytaristou Josefem Šlikem, avšak před časem byla tato spolupráce ukončena a nadále vystupuje již sám.

V roce 2006 Milan Parnahaj moderoval i ples naší tehdejší oktávy.

Milan ParnahajZákladem jeho vystoupení je moderované slovo, projekce, zapojení žáků do děje. Muzicírování je z části živé,  z části jsou ukázky hrány formou halfplaybacku (tj. moderátor živě zpívá a hraje na kytaru s využitím nahraných hudebních podkladů, které si sám připravil). Kvalitní zvuk a obraz jsou základem všech pořadů. Všechny části tohoto projektu na sebe volně obsahově navazují, ale je možné je realizovat jednotlivě nebo z nich vybírat a vytvářet jiné cykly.

Vzdělávací pořad o některých významných stylech oblasti pop music. Každému stylu je věnována část pořadu, ale největší podíl je věnován popu a hip hopu. V pořadu je několik improvizací, ale třeba i ukázky z vlastní tvorby a skladby od některých významných představitelů jednotlivých stylů jako Mandrage, Rod Stewart, UB 40, Švihadlo, Killers, Kapitán Demo, Martin Maxa, Petr Kalanda aj.

Na závěr udělal Milan Parnahaj kvíz s dvanácti uzavřenými otázky na celý obsah pořadu.

Já osobně mám jeho vystoupení velice rád a dle možností navštěvuji všechna. Jak se líbíl pořad žákům? To ještě nevím, ale zeptám se jich a některé z jejich odpovědí zde uvedu.

Materiály o pořadu jsem čerpal z webu varaci.webnode.cz a ze svých vlastních vzpomínek.

Z článků na našem webu o pořadech Milana Parnahaje:

Vývoj rocku (článek z roku 2007)

Varáci (článek z roku 2018)