Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26
Radostné Vánoce a šťastný nový rok 2023
27
Radostné Vánoce a šťastný nový rok 2023
28
Radostné Vánoce a šťastný nový rok 2023
29
Radostné Vánoce a šťastný nový rok 2023
30
Radostné Vánoce a šťastný nový rok 2023
31
Radostné Vánoce a šťastný nový rok 2023
1
Radostné Vánoce a šťastný nový rok 2023
Měsíční plán akcí: leden 2023
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18
Přijímací zkoušky nanečisto
OK Dějepisné olympiády bylo pro naše žáky úspěšné
19 20 21 22
23 24
Krajské kolo Ekonomické olympiády
25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Hlavní strana > Aktuality > Esej Já a svět financí potřetí

Esej Já a svět financí potřetíDatum konání:
15.3.2021

Ještě jeden esej mě zaujal. Je tak trochu jiný, ale soudy si udělejte sami.

Peníze (ilustrační obrázek)Nejdříve... Ano. Jsem mladý člověk a ano, umím zacházet s penězi. Zajímám se o svět financí, protože si myslím, že vzdělanost v tomto ohledu je skutečně důležitá. Zatím nejsem tak daleko, abych dokázala s úspěchem investovat a pohybovat se na burze. Nicméně finanční trh mi není cizí.

Nejvíce mě toho mohli naučit právě moji rodiče. Ať už s aktivního hlediska, kdy jsem s nimi zařizovala vše důležité přes internetovou banku, nebo z toho pasivního, kde jsem mohla vidět, jak vypadá život lidí, kteří si nemohou dovolit vše. Ale víte, co je zajímavé? Teď trošku z osobního hlediska. Vždycky mě udivovalo, že i přesto, že jsme neměli tisíce po kapsách, tak nám, jako dětem, to nikdy nevadilo. Spoustu lidí by mohlo říci, že peníze nejsou důležité, ale kolik z nich může říct, že vyrůstalo v milujícím prostředí, které ty peníze ani nepotřebovalo. Jestli Vám přijde, že to sem nepatří, tak právě naopak. Má rodina mě naučila, co je opravdu důležité a přemýšlet nad tím, jestli to, co chci, skutečně potřebuji.

Existuje hodně metod, které pomohou s nakupováním... Například jsem od jednoho člověka slyšela: ”Když si to nemohu koupit dvakrát, tak si to nekupuju.” A na tom vlastně taky něco je. Já osobně si myslím, že člověk by si měl udělat radost, ale když mám nakupovat, jednoduše čekám. Pokud mě to samé zaujme i za delší čas, tak proč bych si tu radost neudělala…

V dnešním světě je mnoho možností, kde se vzdělávat v tomto ohledu a já jsem moc ráda, že ty možnosti mám. Ovšem je tu i šance pro lidi, kteří v tom chodit neumí a to je podle mě naprosto úžasné. S finančnictvím jako oborem (složitým oborem nutno podotknout) přišlo i něco stejně potřebného... Finanční poradenství. Samozřejmě Vám každý třetí řekne: ”Proč bych mu měl věřit, chce ze mě jen vysát prachy a hlavně, že za to něco má?”. To je velmi špatný přístup. Sama jsem to slyšela několikrát a můžu říct jen tohle... Jsou to lidi, kteří Vám mohou pomoci v něčem, v čem se nepohybujete. Lidé, kteří tomu rozumí. A všechno s sebou nese svá rizika, tak si zkrátka jen vybírejte dobře, komu důvěřujete, a nemělo by se vám nic stát.