Měsíční plán akcí: březen 2024
Soutěž Lidice pro 21. století

Úvod > O škole > Aktuality > Jsme připojeni k eduroam!

Jsme připojeni k eduroam!

6.11.2018

Co je eduroam

eduroam-logo.pngeduroam je zkratka z Education Roaming. Jedná se o počítačovou infrastrukturu pro transparentní používání sítí univerzit a jiných vzdělávacích institucí. Myšlenka vznikla na půdě TERENA (Trans-European Research and Education Networking Association).

Cílem je takové propojení sítí všech účastníků, že uživatel jedné sítě se může pod svým účtem (udržovaným v domovské síti) připojit do libovolné z nich. Důsledkem pak je stejně jednoduché používání jako v případě mobilního roamingu.

Technicky je přihlašování účastníků řešeno pomocí RADIUS serverů. V České republice projekt zaštiťuje sdružení CESNET, které se v projektu angažuje od samého počátku jako koordinátor a propagátor aktivit související s počítačovým roamingem nejen u nás, ale i v ostatních evropských zemích.

(zdroj Wikipedie heslo eduroam)

Jak eduroam funguje

Kdykoliv se chce uživatel připojit k eduroamu tak se poskytovatel služeb (ten co vysílá WiFi) prostřednictvím eduroam infrastruktury ptá příslušného poskytovatele identity (uživatelovy domácí instituce) jestli má uživateli povolit přístup. Tento dotaz je realizován takovým způsobem že nikdo nemůže zkopírovat eduroam účet uživatele. V tomto smyslu je eduroam bezpečný, je ale nutné aby uživatelské zařízení bylo správně nastaveno.

(zdroj eduroam.cz)

Naše škola je připojena k eduroam od 6. listopadu 2018. Potřebné informace najdete na hlavní stránce (eduroam).

Přihlášení studentů a učitelů naší školy k síti EDUROAM:

Jste-li učitelem či studentem naší školy, pro připojení k síti eduroam užívejte přihlašovací údaje v následující formě:

identifikátor Wi-Fi sítě (SSID): eduroam
přihlašovací jméno: uzivatel@gymnazium-milevsko.cz
heslo pro přihlášení: vaše heslo pro přihlášení do školní sítě
kde uživatel je vaše přihlašovací jméno do školní sítě.

Příklad: Jestliže se běžně do školní sítě přihlašujete s uživatelským jménem petr.novak a heslem PxD256@Q, do sítě eduroam se přihlásíte jako uživatel petr.novak@gymnazium-milevsko.cz a použijete stejné heslo.

Poznámka: přihlašovací jméno na první pohled připomíná e-mailovou adresu, nicméně o e-mailovou adresu se nejedná! Jde jen o jednoznačný identifikátor uživatele v rozlehlé struktuře eduroamu. Symbolu "zavináč" se zde užívá k oddělení identifikátoru (tzv. realmu) jednotlivých subjektů připojených do sítě. Náš realm je v síti označen gymnazium-milevsko.cz.

Důrazně upozorňujeme: Chraňte si své přihlašovací údaje! Za jakékoliv jejich zneužití, i v rámci sítě eduroam, je zodpovědný držitel daného účtu!