fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Měsíční plán akcí: duben 2024
2 3 4 5 6 7
8 9 10
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
11 12
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024
24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Maturita JARO 2024 - přihlášení k předmětům

Maturita JARO 2024 - přihlášení k předmětůmDatum konání:
1.12.2023

Ve třídě 4.A (2020-2024) podalo přihlášku k maturitě JARO 2024 celkem dvacet dva žáků.

Graf 1Ve společné části budou všichni maturanti absolvovat zkoušku z českého jazyka a literatury formou didaktického testu. Jako druhý předmět si mohou vybrat cizí jazyk, nebo matematiku. Z obou volitelných předmětů se rovněž píše didaktický test. Pouze dva studenti se rozhodli pro matematiku a 20 pro cizí, konkrétně pro anglický 19 a pro německý jeden. Viz graf č. 1: Volitelný předmět ve společné části. 

V profilové části si každý student na naší škole volí právě dva předměty. Český jazyk a případně cizí jazyk jsou tzv. vázané předměty. Znamená to, že navazují na didaktický test ze společné části a zahrnují sloh a ústní zkoušení.  

Graf č2: Volitelné předměty volitelné části Pokud se na naší škole ve společné části žák rozhodl pro matematiku, musí si některý cizí jazyk zvolit v profilové části. Z cizího jazyka pouze v profilové části se píše sloh a skládá ústní zkouška za stejných podmínek jako u žáků, kteří mají tento jazyk jako vázaný předmět. Z cizího jazyka musí tedy maturovat každý student. Student, který se ve společné části rozhodl pro matematiku, pak  dále vybírá z nabídky volitelných předmětů  ještě předmět jeden, studenti, kteří absolvovali ve společné části didaktický test z cizího jazyka, volí předměty dva. Graf č. 2: Volitelné předměty profilové části ilustruje zájem žáků o volitelné předměty. Z uvedeného grafu je zřejmý značný zájem o maturitu z tělesné výchovy a občanského a společenskovědného základu. Graf č, 3: Kombinace voltielných předmětůCelkem se ke každému předmětu přihlásilo 7 a 6 studentů. Nejžádanějším předmětem je geografie, kterou si zvolilo celkem devět žáků.

Kombinace volitelných předmětů jsou různorodé, je jich celkem jedenáct, stejnou kombinaci předmětů má 5 žáků a to geografii s tělesnou výchovou. Dále významné kombinace (po třech žácích) jsou biologie a chemie či dějepis a občanka. Viz graf č. 3: Kombinace volitelných předmětů.

Graf č 4:Maturita z cizího jazyka Graf č. 4: Zkoušky z cizího jazyka ukazuje, že pouze jeden student maturuje ze dvou cizích jazyků (v legendě jako 1-1). Dva žáci s maturitou z matematiky ve společné části si přibírají v profilové části jeden jazyk (0-1). Devatenáct žáků maturuje z cizího jazyka pouze v profilové části (1-0). V minulých letech se v jednotlivých případech se objevovala i volba 0-2, což znamená, že žák s maturitou ve společné části z matematiky, maturoval v profilové části ze dvou cizích jazyků.

Graf č 4: Zájem o cizí jazyk

Pátým grafem je Graf č. 5: Cizí jazyk. Z něj je patrný letošní malý zájem o maturitu z němčiny, ze které maturují dva žáci, jeden v části profilové a jeden v části společné.

Graf č 6:Počet dílčích zkoušek Poslední je Graf č. 6: Počet dílčích zkoušek, z něj je patrné, že přibližně 2/3 žáků mají 9 dílčích zkoušek. Čtyři žáci mají 8 dílčích zkoušek, což je díky maturitě z matematiky v profilové části nebo volbě předmětů s jednou dílčí zkouškou v části profilové (což jsou: geografie, společenské vědy a výtvarná výchova). Čtyři žáci mají 10 dílčích zkoušek. Vyšší počet zkoušek mají žáci, kteří maturují z předmětů, kde jsou dvě dílčí zkoušky v profilové části (tj. dějepis, fyzika, chemie, biologie, tělesná výchova a cizí jazyk pouze v profilové části).