fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Měsíční plán akcí: duben 2024
2 3 4 5 6 7
8 9 10
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
11 12
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024
24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > O nonartificiální hudbě s Milanem Parnahajem letos již podruhé

O nonartificiální hudbě s Milanem Parnahajem letos již podruhéDatum konání:
15.2.2024

Milan ParnahajOd návštěvy minulého pořadu Milana Parnahaje o neumělecké (nonartificiální) hudbě uplynulo teprve něco přes měsíc a naše škola byla v Domě kultury v Milevsku znovu na jeho programu.

Dne 9. ledna 2024 vystoupil s programem BLUES, REGGAE, POP A HIP HOP pro naše žáky hudební výchovy a hudebního oboru, tentokrát to byl pořad VÝVOJ ČESKÉ ROCKOVÉ HUDBY VE 20. STOLETÍ a vyslechli jej žáci všech ročníků, ve kterých se učí estetické předměty, tedy nejen žáci hudebního oboru a  hudební výchovy, ale i žáci zaměření výtvarně. Konkrétně to byly třídy prima, sekunda, tercie, 1.A a 2.A.

Podstata vystoupení byla v obou pořadech stejná, vedle fotografií a videoukázek klipů písní, sám zahrál a zazpíval ukázky písní na podkladě hudebního základu, který si pro svá vystoupení připravil.

Samozřejmě, že hlavní v jeho pořadu byla česká hudební historiie, tu však přednesl velmi vhodně v kontextu světové rockové hudby a i v kontextu společenského vývoje let 50. až 90. minulého století. Zdůraznil, že český rock ten světový prakticky ničím neobohatil.

Své povídání začal o době na přelomu  let 50. a 60., kdy se objevily skupiny jako Sputnici, Samuels a začali vystupovat zpěváci jako Miki Volek, Pavel Bobek a Pavel Sedláček. Neopomněl zdůraznit první opravdu úspěšnou vlastní českou,  jak se tehdy říkalo big beatovou,  píseň  skupiny Olympic Dej mi víc své lásky. Z konce 60. let připomněl význam rockových skupin Matadors, Rebels a především Blue Effect. 

Pro pochopení českého rocku 70. let  zdůraznil, že se jednalo o období tzv. normalizace. Ve výkladu se zaměřil na jazz rock, art rock (Progress   2) i uderground, zejména Plastic People of Universe. 

Milan Parnahaj o skupině Visací zámekPřelom let 70. a 80.  charakterizoval hudbou zejm. skupin Abraxas a Pražský výběr a příchodem nové vlny. Punk, který se u nás objevil s několikaletým zpožděním, přiblížil na příkladu skupiny Visací zámek. 

Zdůraznil i význam Ivana Krále, kterému se podařilo vstoupit i do světové rockové scény. Na příkladu skupin jako Chinaski ukázal na nevhodnost "škatulek", protože jejich hudbu lze označit jak jako pop, tak i jako rock. 

Nezapomněl ani na mimořádný úspěch teplické skupin Kabát.

Zazpíval i svoji píseň Někde jsou.

Jeho výklad, který shrnul kvízem pro žáky, vhodně doplnil učivo dějepisu a českého jazyka.

Samozřejmě, že já to vidím vše jinak, protože snad s výjimkou dob dřevního rocknrollu a bigbítu, jsem to vše v životě zažil a sledoval, takže nemohu  přesně vědět, co si konkrétně z toho žáci odnesli. 

Mně osobně se pořad velice líbil  a přišel mi přínosný.