Od návštěvy minulého pořadu Milana Parnahaje o neumělecké (nonartificiální) hudbě uplynulo teprve něco přes měsíc a naše škola byla v Domě kultury v Milevsku znovu na jeho programu.
Dne 9. ledna 2024 vystoupil s programem BLUES, REGGAE, POP A HIP HOP pro naše žáky hudební výchovy a hudebního oboru, tentokrát to byl pořad VÝVOJ ČESKÉ ROCKOVÉ HUDBY VE 20. STOLETÍ a vyslechli jej žáci všech ročníků, ve kterých se učí estetické předměty, tedy nejen žáci hudebního oboru a hudební výchovy, ale i žáci zaměření výtvarně. Konkrétně to byly třídy prima, sekunda, tercie, 1.A a 2.A.
Podstata vystoupení byla v obou pořadech stejná, vedle fotografií a videoukázek klipů písní, sám zahrál a zazpíval ukázky písní na podkladě hudebního základu, který si pro svá vystoupení připravil.
Samozřejmě, že hlavní v jeho pořadu byla česká hudební historiie, tu však přednesl velmi vhodně v kontextu světové rockové hudby a i v kontextu společenského vývoje let 50. až 90. minulého století. Zdůraznil, že český rock ten světový prakticky ničím neobohatil.
Své povídání začal o době na přelomu let 50. a 60., kdy se objevily skupiny jako Sputnici, Samuels a začali vystupovat zpěváci jako Miki Volek, Pavel Bobek a Pavel Sedláček. Neopomněl zdůraznit první opravdu úspěšnou vlastní českou, jak se tehdy říkalo big beatovou, píseň skupiny Olympic Dej mi víc své lásky. Z konce 60. let připomněl význam rockových skupin Matadors, Rebels a především Blue Effect.
Pro pochopení českého rocku 70. let zdůraznil, že se jednalo o období tzv. normalizace. Ve výkladu se zaměřil na jazz rock, art rock (Progress 2) i uderground, zejména Plastic People of Universe.
Přelom let 70. a 80. charakterizoval hudbou zejm. skupin Abraxas a Pražský výběr a příchodem nové vlny. Punk, který se u nás objevil s několikaletým zpožděním, přiblížil na příkladu skupiny Visací zámek.
Zdůraznil i význam Ivana Krále, kterému se podařilo vstoupit i do světové rockové scény. Na příkladu skupin jako Chinaski ukázal na nevhodnost "škatulek", protože jejich hudbu lze označit jak jako pop, tak i jako rock.
Nezapomněl ani na mimořádný úspěch teplické skupin Kabát.
Zazpíval i svoji píseň Někde jsou.
Jeho výklad, který shrnul kvízem pro žáky, vhodně doplnil učivo dějepisu a českého jazyka.
Samozřejmě, že já to vidím vše jinak, protože snad s výjimkou dob dřevního rocknrollu a bigbítu, jsem to vše v životě zažil a sledoval, takže nemohu přesně vědět, co si konkrétně z toho žáci odnesli.
Mně osobně se pořad velice líbil a přišel mi přínosný.
© 2025 Gymnázium, Milevsko, Masarykova 183, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Povinně zveřejňované informace, Mapa webu
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO