Měsíční plán akcí: květen 2024

Úvod > O škole > Aktuality > Okresní kolo Chemické olympiády ZŠ

Okresní kolo Chemické olympiády ZŠ

6.3.2023

Žákyně naší školy Laura Ježková (sekunda) se zúčastnila okresního kola Chemické olympiády. Požádal jsem ji o příspěvek:

Logo Chemické olympiádyDne 6. března 2023 se v Písku konalo okresní kolo Chemické olympiády. Soutěže se zúčastnilo osm soutěžících z okresu Písek, kteří obsadili nejvyšší příčky ve školních kolech. Okresní kolo probíhalo na Gymnáziu Písek a začátek byl od 8:30. Prezence probíhala od 8:30 do 8:55.

Na místo konání jsem dorazila jako poslední, i když jsem přišla jen pár minut po půl 9. Po příchodu, hned po tom co jsem podepsala, že se soutěže zúčastním, jsem si sedla do volné lavice. Po chvíli přišla paní učitelka a ta nám rozdala soutěžní čísla, která se používají místo jména. Já dostala šťastné číslo 7.

Soutěž se skládal ze dvou částí. První část byla teoretická, začínala v 9 hodina a trvala hodinu a půl. Maximální počet bodů za teoretickou část byl 60, já získala 23. Letošní téma bylo ,
"Dusík a jeho sloučeniny", takže náplň testu byla hlavně o něm. Součástí byla například křížovka, vyčíslení rovnic, nebo výpočty. Poté co jsme teoretickou část všichni dopsali, jsme měli 15 minut volno, a mohli jsme se připravovat na praktickou část. Po skončení přestávky jsme si všichni oblékli pláště, a vrhli jsme se na praktickou část. Praktická část měla 2 úlohy, a časový limit byl také hodinu a půl. V první úloze jsme zkoumali, zda se v zadaných potravinách nachází bílkoviny. Jako potraviny jsme tam měli například mléko, tvaroh, gumové medvídky, jablečný džus a další. Druhý úkol bylo zkoumání hydrogenuhličitanu amonného. Ke každé úloze byli pracovní listy, které jsme během pokusu, nebo po něm vyplňovali.

Po skončení praktické části jsme čekali na vyhlášení výsledků. Po 20 minutách přišly paní učitelky a začali s vyhlašováním. Skončila jsem na 5. místě, což je podle mě průměrný výsledek…

Laura hodnotí svůj výkon velice skromně, takže já dodám, že se stala úspěšnou řešitelkou, čímž velice dobře reprezentovala naši školu, za což ji děkuji. Do krajského kola postupuje vítěz.